Zijn jeugd omschrijft hijzelf als een prachtige onbezorgde tijd, werkend bij zijn vader, zes dagen in de week en zondags kreeg hij een rijksdaalder zak geld om te verteren. Door de week kostte het niet veel meer dan een pakje shag van tien cent, een pakje sigaretten Miss Blanch 12,1/2 cent. Zondags snoepte hij mee uit de sigaren doos van zijn vaders. Kon ook niet stuk, als je bedenkt dat voor honderd sigaren slechts 1,25 gulden moest worden neer geteld, zoals laat noteren. Leuk, maar natuurlijk onmogelijk om die bedragen te vergelijken met die van nu, met zijn euro. Een rustig leventje zou je zo denken maar er stond zeker in de internatio nale wereld enorm veel te gebeuren.Toen op 28 juni 1914 de Oostenrijkse troonopvolger Franz-Ferdinand in de Bosnische hoofdstad Sarajevo werd vermoord en Oostenrijk uiteindelijk Servië de oorlog verklaarde zei Duits land onmiddellijk militaire steun toe. Rusland reageerde ook direct door bondgenoot Servië te steunen. Daarna volgde een kettingreactie waar bij Frankrijk en Engeland ook werden betrokken en een westelijk front vormde tegenover de Duitsers. In 1917 werd zelf Amerika bij deze oorlog betrokken. Miljoenen mensen waren in een periode van vier jaar gedood door een stom incident in Sarajevo. Voor wat of wie, vroeg die jonge vent in Sint-Pancras zich in alle ernst af, zijn deze mensen geofferd? Winst, macht, het maskeren van binnenlandse problemen of domweg het verdienen van geld door de wapenindustrie. Een ding was zeker, zij die wonnen hadden altijd gelijk. Het heeft hem beslist wantrouwend gemaakt tegenover de politiek.. Met alle smerigheid die ook in deze oorlog, schijnbaar gedekt door de conventie van Geneve, gevoerd mag worden, werd op 11 november 1918 in een treinwagon te Compiëgne in Frankrijk, de wapenstilstand onderte kend en had Duitsland de oorlog verloren. En op deze historische datum, werd met het ondertekenen van een verdrag eveneens onbewust het zaadje gezaaid om enkele decennia later te zorgen voor de opkomst van het Duits nationaal socialisme. Een verre van rustig wereldje dus, hoewel Nederland neutraal bleef. Maar ook in Nederland stonden in die tijdsperiode veranderingen voor de deur. Het socialisme kwam van de grond en er ontstond een arbeidersbeweging als de S.D.A.P. Hoewel het rode gevaar zoals dat door de gevestigde orde werd gezien, kwam deze beweging in het dorp niet al te groots tot ontplooiing. 78

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 80