76 Broer en zus spelend met een poppenwagen Een gezin ook waar de drie kinderen in vertrouwen, rust en liefde, zonder al te veel problemen, konden opgroeien. Er kwam geen enkele professionele peda goog aan te pas. Alleen zover en niet ver der en alles moeht als het half kon, was het algemeen gebruikte regel, ten huize van deze familie. Het zorgenkindje was Jan, die leed aan zo genaamde toevallen, ik denk dat je dat nu hyperventilatie zou noemen. Een probaat middel hiertegen is de mond af te dekken met een plastic zak, zodat de benauwd heid al snel wordt gereguleerd, weten we nu. Maar in mijn vaders jeugd hield men de patiënt met zijn hoofdje even boven de geopende regenput die meestal gewoon in de keukens van de woningen aanwe zig was. Gaf een fors tikje tegen de bille tjes en het kind krijste het leven weer te gemoet. Waarschijnlijk zou alleen het tikje wel voldoende zijn geweest, maar gezien de toenmalige kennis met huismiddeltjes werkte het op die manier. Piet, Aagje en Jan Schuit Met nauwelijks zes jaar ging Pietje aan de hand van zijn ruim een jaar oudere zusje Aagje naar de openbare lagere school. Een hele omwenteling in ieders kinder leven. Het aanpassen aan de schoolregels en de wat autoritaire onderwijzende, was een gruwel voor deze nog kleine jongen. Hij was bij geboorte nu eenmaal een vrij buiter met daarnaast de fysieke handicap van een linkshandige. Twee eigenschappen die toen in ieder geval tot problemen moesten leiden.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 78