70 Oom Jaap Kerkmeer repareerde de schaatsen en vooral de schaatsriemen en daarnaast slijpte hij op simpele wijze, de meestal houten schaatsen. De dure kunstschaatsen en noren werden niet aan zijn kunsten toever- trouwd, heb ik zo mijn vermoeden. Oom Jaap was een wat wonderlijke man, met de opvliegende natuur van zijn vader. Ik stond er een keer bij dat iemand het slijpen of de reparatie te duur vond en daar een opmerking over maakte. Oom Jaap ging onmiddellijk in de aanval, opsodemieteren, sliste hij hardop, waardoor dat woord een wat eigenaardige uitdrukking kreeg. Wegwezen, ik wil je hier niet meer zien en gooide de schaatsen met een grote boog de schuur uit.Toen de man het bedrag alsnog wilde betalen wilde hij niks meer met hem te maken hebben, ook zijn mooie geld niet. Zwaar aangetast in zijn gevoel van eerbaarheid, bleef hij minstens nog ze ker een half uur mopperen tegen iedereen die voorzichtig vroeg of zijn of haar schaatsen mogelijk al weer klaar waren. Over de prijs van de reparatie werd voortaan door niemand meer onderhandeld. Ook Vader en Moeder hebben daar menig baantje gezwierd en achteraf moet ik zeggen dat zij deze sport voortreffelijk beheersten. Natuurlijk gebeurden er ook wel eens ongelukken, en dat maakte op mij dan weer een geweldige indruk. Zo was IJtje Stammes, de vrouw van Jan Kliffen, met iemand op de wals muziek van Johan Strauss lustig aan het zwieren toen het standbeen van haar zwierige partner opeens het ijs miste en pardoes in zijn val IJtje meenam op de keiharde ijsvloer. Een gillende schreeuw verdreef het milde opkomende hoongelach van de omstanders. De muziek had niets in de gaten zoals ook de meeste ijs liefhebbers. Maar IJtje moest zwaar ondersteund en omringd door man en vrienden worden afgevoerd, haar arm bleek later op een vervelende manier te zijn gebroken. Eigenlijk niet iets waar je nou zo geweldig van onder de indruk hoeft te geraken, maar op mij als jochie had het blijkbaar toch zo" n inpact dat ik dit voorval, wat vlak voor mijn neus gebeurde, nu nog weet. Ook organiseerde de ijsvereniging dikwijls wedstrijden, op het gebied van hard- en kunstrijden, waar veel mensen op afkwamen. Omstreeks de jaren 50 verruilde Opa kerkmeer de boerderij in de Achter weg met de woning van Gijs Klein op de Benedenweg- hoek Slagerslaantje. Een kleiner huisje maar met een lap geestgrond. Deze werd door mijn vader bebouwd voor zaai en plantwerk. Een paar jaar later verkocht Opa het stuk land aan de gemeente waarna er huizen op werden gebouwd.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 72