68 Toen werd het ritme even los gelaten tot 26 November 1910 dochter en zusje Corrie ter wereld werd gebaard. Daarna was het de beurt van zusje An- nie op 31 Januari 1913 en de rij werd uiteindelijk gesloten met broertje Jaap op 13 Au gustus 1917. Een koppel, dat als een gezin moest worden groot gebracht en in leven gehouden door middel van het magere trakte ment van een ambtelijk baan tje als machinist. Opoe Kerkmeer wist door ui terst zuinig en inventief te le ven op bewonderenswaardige wijze deze club te leiden. Ze ker als daar nog te vermelden is dat Opa een gedeelte van zijn traktement nog wel eens aan Bacchus, de Griekse God van de wijn, wilde offeren. Een ieder kan zich voorstellen dat het leven van dit gezin al les behalve onbezorgd mag worden genoemd, toch heb ik mijn moeder nooit horen klagen dat zij een slechte jeugd heeft gehad. Wel een harde jeugd gemeten naar onze huidige maatstaven natuurlijk, maar voor die tijd vrij aanvaardbaar en zelfs normaal. Zo ging zij naar school in Oudorp notabene, lopend wel te verstaan. Ik denk dat de afstand van de school bij het hervormde kerkje in Oudorp tot aan het watermachien haar thuis toch gauw meer dan een uur lopen was. Een hele opgaaf voor een klein kind van zes jaar. Ik zie zov n klein ding al lopen te huppelen op haar klompjes in de regen. Ik denk dat in deze tijd, de buren er schande van hadden gesproken en misschien wel de kinderbescherming zouden inlichten. Links Maria, op schoot broertje Wirn en naast zijn vader Cornelis

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 70