18. De familie Schuyt. Een jaar of vijftien geleden kreeg ik toevallig belangstelling voor de geschiedenis van mijn familie, doordat mij een beperkte stamboom van de stichting "In het zelfde Schu-y-i-ij-tje", ter beschikking werd gesteld. Door de thans beschikbare tijd en gelegenheid, ben ik wat dieper in de genealogie gedoken en de stamboom van mijn familie wat kunnen uitbreiden. Bij het snuffelen in gemeente archieven, kwam ik tot enkele opvallende verassingen. Ik bedoel dat deze familiaire verassingen nooit ter sprake zijn gekomen in de verhalen verteld door vooral mijn ouders, tante s en ook wel derden. De stamvader komt voor zover de stichting heeft kunnen nagaan uit Hensbroek. Vandaar dat de genoemde stichting onze familie codeert met de letters HB. Zo zijn er dus ook families met de codes HE-Heemskerk, HO- Hoorn, LA Langedijker Ambachtslieden enz. Er zijn intussen ruim vijftig Schu-y-i-ij-t families gearchiveerd met elk een verschillende stamvader. De verschillende schrijfwijze van deze familienaam is dikwijls ontstaan door ambtelijke verschrijvingen, onachtzaamheid of om de naam wat interessanter te doen zijn. Door het bekijken van historische foto s van mijn familie, die digitaal op mijn computer zijn opgeslagen, kwamen die verhalen bijna automatisch weer naar boven. En zo kwam het idee, om rondom die foto s, ook de bijbehorende verhalen te gaan vast leggen. Ik realiseer mij dat de verhalen door de tijd wat zijn verwaterd en mogelijk wat bijgekleurd, maar de rode draad daarin is authentiek. Ook heb ik gebruik kunnen maken van al het vele wat door mijn vader, in schoolschriftjes vanuit zijn leven, is opgeschreven. Natuurlijk is mijn familie niet uniek of springt er uit door bijzondere gedane zaken. Toch wilde ik deze, gewone doorsnee familie uit St. Pancras portretteren. In eerste instantie geschreven voor mij zelf, om die herinneringsverhalen een plaats te geven en verder voor mijn familie, indien die daar interessen voor mochten hebben. Ik heb bewust het West Fries taalgebruik vermeden met uitzondering van het woord Opoe, omdat deze aanduiding voor Oma steevast bij ons werd gebruikt. 62 Voorwoord:

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 64