v i w er/lafid nederland j^eéerfëntr nederland 58 De prijs ging al omhoog. De automatisering heeft intussen veel veranderd en ook de totale bedrijfsvoering, toen de zaak voor 80% werd over genomen doorT.N.T. Met al je ervaring kon je toch niet op tegen de razendsnelle sorteermachines die eerst de twee letters van de postcode en het eerste getal lezen, en in de volgende gang het tweede getal en het huisnummer. Alles zo snel dat je ogen het niet kunnen volgen. Maar echt lezen kan hij niet want wanneer het wat slordig is geschreven dan spuwt de machine het uit en moet de postbode de z.g. foutlopers toch weer zelf doen. Het leuke van het werk ging er wat van af; het werd minder gezellig en je was veel vaker buiten (dat deed die machine niet). Men bezuinigde ook op onkosten. Ook personeel dat door natuurlijk verloop verdween werd als regel niet vervangen. De werkdruk werd dus ook groter en kennis was niet meer van groot belang want de machines deden het werk Toon wilde zo niet nog vele jaren doorgaan en wilde wat anders en zocht en kreeg een baantje binnen. Eerst nog een cursus mentor voor het begeleiden van nieuwe krachten en tenslotte werd Toon "Verkeersleider". Dat betekende het controleren bij het lossen van de binnen komende vrachtpost, het aansturen van de sorteermachines en ervoor zorgen dat de post op tijd gereed staat en de wijken in gaat, dus meegeven aan de jongens die het veld in gaan. Wel ander werk maar toch meer stress. Maar Toon wil en kan gelukkig nog gebruik maken van de oude pensioen regeling en gaat in 2009 met prepensioen. Wij geven hem geen ongelijk. Postbestellers/Postbodes worden zeldzaam en worden met uitsterven bedreigd. De pensioenleeftijd wordt opgetrokken en je hebt minder vrijheid. Alles wordt geprivatiseerd en men werkt steeds meer met gecontracteerde huismoeders die de post thuis ontvangen en het in hun wijk distribueren. Twee uur werk is twee uur betaald. Er zijn "thuiswerkers" die alleen werken om voldoende inkomen te hebben om te voldoen aan de regels om in het ziekenfonds te kunnen blijven.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 60