16. Een van onze dorpsgenoten. De Postbode. In het midden van de 19-de eeuw -in de tijd van de Camera Obscura van Nicolaas Beets- was post nog iets bijzonders. Kreeg je post dan was het belangrijk en interessant. De gewone man kreeg zelden post. Adressering zoals Turkstra te Sint-Pancras was voldoende en tarieven van 1.1/2 cent waren begin vorige eeuw normaal. Zat er te weinig port op een brief dan moest je strafport betalen aan de postbode, een belangrijk man in een uniform. Verzamelen van postzegels was in net als van sigarenbandjes. Pracht exemplaren waren er bij en je ruilde onderling totdat je de series compleet had van "Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen" Je plakte ze vast in een schrift of als je rijke ouders had in een Importa album -waarin de afbeeldingen al voorgedrukt waren- totdat kenners je vertelden dat vastgeplakte postzegels niets waard waren Later kwamen de kinderzegels, de zomerzegels en de speciale series. Nü kun je zelf je ontwerp maken en zijn de echte postzegelfanaten op een dwaalspoor gezet. Op de post zijn de postzegels vaak vervangen door een stempel van de frankeermachine of door "frankering bij abonnement Maar intussen staat de postbode nu voor de deur, nog herkenbaar aan z'n jas en fietstas, maar de pet en de stropdas zijn al lang verdwenen. Met een geroutineerd gebaar schuift hij met de brieven ook even een bundel reclamefolders in de brievenbus, want ook de PTT moet met de tijd mee gaan. Maar laten we niet op de zaken vooruitlopen. We stellen voor Antoon Zonneveld, geboren op 3 maart 1948 op de Achterweg in Sint-Pancras/ gemeente Koedijk, in het huis dat nu bewoond wordt door Jaap de Jong, bezuiden het huis van Biesboer. Als zoon van katholieke ouders ging je naar de katholieke Lagere School in Oudorp, samen met b.v. Jan, de zoon van Cor Dekker. En natuurlijk niet naar Vrone maar naar Kolping Boys in Oudorp. 55 Dat was nog te betalen.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 57