AMJUJ I lil lil 14. De naam Sint Pancras. 51 Waarom heeft dit dorp waarin wij wonen deze naam? Veel bewoners vragen zich dit af om dat het eeuwen terug Vronen heette. Graaf Dirk de Eerste bezat om streeks het jaar 950 een villa in Vronen. Deze vil la bestond uit 9 hoeven. Villa wil zeggen dat de administratie gemeenschappelijk werd gedaan. In een document van Dirk de Vijfde, gedateerd de 26-ste van de hooimaand 1083, werden de schen kingen genoemd van zijn voorgeslacht aan de abdij van Egrnond. Nadat Jan de Eerste, een zoon van Floris V de slag tegen de West-Friezen won in 1297, stak hij met zijn leger Vronen in brand. De kerk die stond aan de Bovenweg hoek Meeuwenlaan bleef staan, moge lijk was die van steen gebouwd. Fang zou het niet meer duren want in 1303 stort de kerk in elkaar. Veel bewoners zijn na de brand gevlucht naar Koedijk. Omstreeks 1450 is men begonnen met de bouw van een nieuwe kerk, thans de Hervormde Kerk aan het Kerkplein. Er is een brief aan het Bis dom van Utrecht, gedateerd 13 Juli 1487 met als afzender Kapel van de heilige Pancratius van Uw proosdij in Vroon en Oratore, wat betekent het bedehuis in Vroon of Vronen. Aangenomen wordt dat Vronen na 1487 Sint- Pancras is gaan heten. Ze vroegen in de brief om een priester. Mogelijk dat na de komst van de priester het Sint Pancras is genoemd. Het juiste jaartal is nog niet in de archieven gevonden, misschien later nog eens, je weet maar nooit. Ook het streepje dat door sommige tussen Sint en Pancras wordt gebruikt is discutabel. Volgens het Regio Archief in Alkmaar zou het weggelaten moeten worden Pancratius werd volgens het katholieke martelaarsboek ook wel Pancras genoemd. Hij was de zoon van welgestelde ouders die hij al op zeer jeug dige leeftijd verloor en hij hielp zoveel hij kon met zijn vermogen de on derdrukten en gevangenen. Het laatste originele bordje staat aan de Spa njaa rdsda m

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 53