13. Poppentheaters in Sint-Pancras Vooral ouders van jonge kinderen zal het niet zijn ontgaan. Tot halverwege het jaar 2003 waren er maar liefst drie poppenspelers actief in het dorp Sint Pancras. Petra Kroone in het vaste poppentheater Petit aan de Bovenweg. En Geert van Diepen en Lia Rood in het Zoldertheater aan de Benedenweg. Voor een kleine gemeenschap als Sint-Pancras was dat een bijzondere situatie, want de kunst van het poppenspel is niet bepaald een algemeen beroep. Dat vond de Nederlandse Vereniging van Poppenspelers ook. Om die reden besloot de NVP/ Unima voor één keer, de jaarlijkse Najaarsbijeenkomst in Sint- Pancras te houden: "een lieflijk dorp iets ten noorden van Alkmaar." Op zondag 20 oktober 2002 kwamen amateur - en beroepspoppenspelers uit alle delen van het land op bezoek. Er werd vergaderd in Het Zoldertheater, gezamenlijk gegeten in de lunchroom Wanaka aan de Bovenweg. En in beide theaters was er een voorstelling door de Pancrasser poppenspelers. 'Het staartje van Klaartje' in theater Petit en 'Boevenlokkers' in het Zoldertheater. De NVP schreef:"Twee totaal verschillende voorstellingen gespeeld, in twee prachtige theaters, in een mooi dorp." Waarom de poppenspelers juist Sint Pancras als thuisbasis kozen? Misschien geeft dit stukje een antwoord op de vraag. Petra Kroone (1938) wist al heel jong wat ze wilde: aan het toneel! Maar ze mocht niet van thuis naar de toneelschool in Maastricht, want 'dat was een bordeel'Al op de MMS in Tilburg gaf ze voorstellingen voor andere leerlingen en die hobby is gebleven. In 1958 maakte ze de kweekschool af. Tijdens haar werk in het onderwijs maakte ze vaak gebruik van (hand) poppen om de leerlingen iets duidelijk te maken, bijv. over hun gedrag. Het eerste stuk dat ze bracht was "De zondagse kroon van koning Diederick de Derde. 42 Poppentheater Petit Wijst de weg vanzelf

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 44