Pijn 36 En ik begon bet steeds leuker te vinden. Lekker buiten." Een tuinder moet de eigenschap hebben dat hij tegenslagen kan verwerken, meent Siem."Je bent niks. Moeder natuur is de oppermacht. Je kunt bijsturen, leert veel, maar elk jaar kom je toch weer voor verrassingen te staan. Daar moet je tegen kunnen. We hebben wel 'ns gehad dat we op de langste dag, 21 juni, alles al verdiend hadden voor het hele jaar. Maar ook wel 'ns dat je rond St Maarten zei:'komt het nog?'" Anton Bal begon na de lagere school ook in de tuinbouw, maar stapte er na een paar jaar uit. Met lede ogen moest hij als medewerker van de veiling toezien hoe groente vaak onverkoopbaar was en werd vernietigd. Uitein delijk werd hij kok. Nu komt hij toch weer met de tuinderswereld in aan raking via de Historische Vereniging Sint-Pancras. "Zoek je iets uit het ver leden, dan heeft het altijd met de tuinbouw te maken", zegt Ger van Dijk, ook lid van die club. Het verklaart de band tussen de twee verenigingen, die vorige week samen het honderdjarig bestaan van de Tuinbouwvereni- ging vierden. Groot verschil tussen de Historische Vereniging en de Tuin- bouwvereniging is dat de tweede eigenlijk alleen nog zijn jaarvergadering houdt, terwijl de Historische Vereniging barst van de activiteiten. Jaarlijks verschijnen een krant en het fraai vormgegeven boekwerk 'De Klin'. Maar ook het ledenaantal: de Historische Vereniging telt negenhonderd leden, de Tuinbouwvereniging twintig. Volgens de mannen zijn er nog slechts "tweeëneenhalf" echt tuinder, de rest is in ruste."Tachtig procent is boven de 65", weet Van Dijk. Gezien de veranderingen in de aanpak van de tuinbouw in Sint-Pancras, en de veranderingen in het gebied - de vaarpolder is een rijpolder gewor den - valt waarschijnlijk over vijf jaar het doek voor de Tuinbouwvereni ging. Siem Wognum:'Dit tijdperk vloeit langzaam weg. Het HAL-gebied gaat straks op in de Randstad. Als je weet hoeveel pijn dat doet bij de mensen wier de grond kleeft aan hun handen..." Wat Sint-Pancras nu nog merkt van het tuindersverleden, behalve veel his torisch materiaal waar de Historische Vereniging over waakt, zijn de re venuen uit het kapitaal van tuinders Kossen en Leyen. Bij de eerste heeft Anton Bal nog gewerkt. Dankzij hen werd het armenfonds Kossen-Leyen opgericht. "Dat is een heel kapitaal geworden en wordt nog steeds gebruikt om mensen in het dorp en maatschappelijke organisaties te helpen." Silvia.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 38