31 Een terugblik op honderd jaar tuinbouw, met al het mooie en een beetje van het kwade. "Elk jochie dat geboren werd, kwam in de tuinbouw terecht." Zo ging het tijdenlang in tuinderdorp Sint Pancras.An- dries Leegwaterjaap Koedijk en voorzitter van de Tuinbouwvereniging Arie Buter zit ten bijeen met de leden van de Historische Vereniging Sint Pancras, Siem Wognum,An- ton Bal en Ger van Dijk, en blikken terug. De tuinders kunnen het vak nog niet los laten. "Je onthoudt alleen het goede", zegt Leegwater (66). En dus komen vooral de mooie herinneringen aan de tuinbouw aan bod. Uit de tijd dat alle tuinders lid waren van de vereniging, want zonder lidmaat schap kon je geen producten laten veilen. "We regelden alles wat je niet alleen kon Jan V°s> Siem Duif en bepalen Andries Wognum. Zoals wie welke gewassen kon kweken zonder dat er kruisbestuiving plaatsvond." Een tijd van naastenhulp. "We hadden Helpt Elkander. Werd een tuinder ziek, dan sprongen andere tuinders bij om te zorgen dat de werkzaamheden gewoon doorgingen. Net zo lang tot hij weer beter was tot maximaal een jaar", vertelt Leegwater. En dat leverde grappige taferelen op. Jaap Koedijk (70) herinnert het zich nog prima. "Dan startte de motor van de boot of machine niet. Dan gingen we weer terug naar het ziekbed om te vragen hoe de motor gestart moest worden. De een moest je verzuipen terwijl je de ander droog moest houden. En soms moest je er een schop tegen aan geven, dat moest je net weten." Arie Buter (72) schetst de keer zijde. "Ik heb eens veertien dagen voor een ander gewerkt. Toen zag ik zie die man op zijn fiets door het dorp rijden. Ik heb me meteen af- De bediening was uitstekend. gemeld als lid van Helpt Elkander.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 33