194 Officieel is de grote ornithologische waarde van Kleimeer onderkend en deze mag worden vergeleken met die van het Zwanenwater en het Naar- dermeer. Door de goede waterkwaliteit heeft Kleimeer een interessante waterbio toop, een greep: - de kleine modderkruiper stelt heel hoge eisen aan waterkwaliteit (be schermde soort); - de sloten zijn helder en dus ideaal voor de snoek (zichtjager); - de driedoornige stekelbaars is er als voedsel voor de lepelaar; - de zeelt houdt van water met veel waterplanten om in alle rust zijn voedsel te vinden; - de bittervoorn (beschermde soort) is een verhaal apart. Voor de voort planting is hij afhankelijk van de zwanenmossel of de schildersmossel. De eitjes worden in de mossel gelegd en bevrucht. De mossel zuigt water naar binnen en filtert hieruit zijn voedsel. Hierdoor beschikken de eitjes over helder water. Als de eitjes zijn uitgekomen dan irriteren de jonge vissen de mossel waarop ze worden uitgespuugd. Als deze vis voorkomt dan weet je dat het water van goede kwaliteit is. Natuurlijk vindt je in Kleimeer diverse soorten amphibiën, insecten en vlin ders. Ook de plantengroei is byzonder met soorten als rietorchis, gevlekte orchis, echte koekoeksbloem, smeerwortel en grote ratelaar (is parasiet). De rietcultuur is onlosmakelijk aan Kleimeer verbonden. Na de inpolde ring bleek dat de grond niet zo geschikt was voor landbouw. Men beoogde vooral om graan te kunnen oogsten. Het werd dus rietproductie t.b.v. dakbedekking voor boerderijen en later voor de luxe villa's in o.a. Bergen. Staatsbosbeheer verpacht nog steed gro te delen van Kleimeer aan een rietdekkersbedrijf. Afspraak is dat t.b.v. de vogelstand wisselend het riet met rust wordt gelaten zodat voor de vogels altijd percelen overjarig riet aanwezig zijn. Het waterbeheer heeft men in Kleimeer in eigen hand. Met een een voudig systeem kan water worden in- en uitgelaten. Om het riet te laten groeien is in de zomer een hoge waterstand nodig. Om het riet te kunnen oogsten staat Kleimeer in de winter droog. Vroeger, voor de ruilverkaveling, werd de Kleimeer bemalen door echte wa termolens. De laatste achtkantige watermolen is na 56 jaar trouwe dienst in 1922 afgebroken en vervangen door een overzeese gigant, de Hercules Metallicus: een zogenaamde Amerikaanse molen.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 196