De cultuurhistorische waarde van Kleimeer is m.i. van zeer hoge waarde. Kleimeer is ongeschonden gebleven en het 72 ha grote gebied ligt er prac- tisch hetzelfde bij als in 1568 na de inpoldering. De door de gemeente Langedijk in het leven geroepen werkgroep Cultuur historie heeft in 2004 aan de gemeente Langedijk voorgesteld om, naast andere objecten, Kleimeer aan te melden voor opname in de Cultuur His torische Waardenkaart van de provincie Noord-Holland en dat als histo- risch-geografisch element van zeer hoge waarde. Helaas heeft de gemeente deze voorstellen nog steeds niet gehonoreerd. In Kleimeer komen vooral moeras- en weidevogels voor, maar ook roofvo gels behoren tot de vaste populatie. Veel vogelparen komen in Kleimeer tot broeden. In de Kleimeer komen heel wat vogelsoorten voor die op de Rode Lijst staan van in ons land bedreigde vogels zoals roerdomp, woudaapje, bruine kiekendief, porceleinhoen, snor, blauw- borst en baardmannetje. Het baardmannetje is hiervan een heel bijzon dere: al op 'tienerleeftijd' vormen baardman netjes paren, die jarenlang bij elkaar blijven. Zo n overwegend monogame leefstijl neemt niet weg dat sommige baardmannen echte stoutertjes zijn, met liefdesaffaires buiten het eigen nest. Bijzonder is dat de jongen uit het eerste legsel naderhand de ouders helpen bij het groot brengen van hun broertjes en zusjes. Op die manier worden pa en ma in staat gesteld per broed- seizoen drie tot vijf legsels bij elkaar zo n 30 jongen! groot te brengen. Een zangvo gelrecord! Maar het merkwaardigste is het verhaal van de maag. Pakweg zes maan den per jaar vleeseter (moerasbeestjes), en zes maanden strikt vegetarisch (rietzaden). Hoe flik je dat? Als in de herfst de lichtintensiteit afneemt, verandert de maagwand van het baardmannetje. Die wordt steviger, gespierd. Met hoornachtige verhardingen. Bovendien eet de vogel wat gruis. Zo ontstaat een krachtige spiermaag met maalste nen, waarmee zelfs de harde rietzaden fijngemaakt kunnen worden. 193 Kleimeer in deze tijd. De natuurwaarde van Kleimeer is eveneens zeer hoog. Onderzoek heeft de laatste jaren verbluffend nieuws opgeleverd. In en om Kleimeer kunnen in een jaar wel 120 soorten vogels worden waargenomen.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 195