Daarna werden de verschillende plassen met behulp van watermolens drooggemalen en in cultuur gebracht. Aardig om te vermelden is, dat onder de financiers van b.v. de Diepsmeer de naam van Johan van Oldenbarneveldt wordt genoemd en bij de Heer- hugo'waard de naam van Maarten Harpertz.Tromp. Hollands Noorderkwartier zag er in die tijd wel héél anders uit dan nu en volgens mij moet het qua natuur en landschap heel byzonder zijn ge weest: veel open water met riet en moeras met in zee stromende kreken of riviertjes. Onze voorouders hadden het natuurlijk niet gemakkelijk met al dat water waartegen zij voortdurend strijd moesten leveren. Zo liep de net drooggelegde 'Kleimeer' bij Allerheiligen-vloed in 1570 alweer onder water. De zee bleek toen sterker dan de 'Hondsbossche Zeewering'. Vroeger, voor 1567 werden de Cleymeeren verpacht als viswater. Door de bewoners van Koedijk werd hier klei uit gebaggerd als grondstof voor de steenfabricage. Het is bekend dat voor de bouw van de Grote Kerk in Alk maar gebruik is gemaakt van deze Cleymeerstenen. In augustus 1567 werd door Philips II aan de Amsterdamse koopman en poorter Jan Michiel Louff sr. c.s. octrooi verleend tot het inpolderen van deze meren. In het octrooi werd de bepaling opgenomen dat ten behoeve van de Koedijker boeren een vaarsloot dwars door de Grote Kleimeer- polder moest worden gegraven om de achterliggende Vroonlanden, ook merendeels bij de Koedijkers in gebruik, niet van het dorp af te sluiten. Het graafwerk (echt monnikenwerk) werd door monniken uit het klooster van Egmond verricht. Deze vaarsloot, de huidige Veersloot, vormt nu nog de scheiding tussen de Noorder- en Zuider Kleimeer. Zoals het een goede polder betaamde kende de Kleimeer destijds een pol derbestuur, een reglement en een keur. De bestuursvergaderingen werden gehouden op het raadhuis van Koedijk. Voor het schoonmaken werden per jaar 10 stuivers betaald. Na ca. 1850 werden de vergaderingen gehouden in herberg 'Het Vergulde Paard'. De bestuurvergaderingen waren geen 'droge' aangelegenheid. Voor de verga dering op 27 juni 1665 werd in rekening gebracht: Verteering 5 Heere Morgendrank koffy met broodjes Middageten met Nadessert Per Hoofd een flesch wijn en Exc. A f 3,- per Persoon f 15,- 101

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 193