35. KLEIMEER 189 (Van plas tot polder tot natuurgebied) Tot 1972 maakte Kleimeer deel uit van de gemeen te Koedijk. Een KVP-motie Groensmit-van der Kal len, die door de Tweede Kamer met 59 tegen 42 stemmen werd aangenomen, zorgde er voor dat een flink deel van de gemeente Koedijk en ook Kleimeer tot de gemeente Sint-Pancras ging beho ren. Vanaf 1990 behoort Sint-Pancras, en dus ook Kleimeer, tot de gemeente Langedijk.We kunnen daarom stellen dat Kleimeer best tot de Pancrasser historie mag worden gerekend. Daarom heeft de Klinredactie mij gevraagd om in "De Klin" wat aandacht te geven aan de historie van dit unieke ge bied en wat Kleimeer in deze tijd nog betekent. Ik neem u dan ook graag bij de hand en loop eerst maar eens langs de rand van het natuurgebied'Kleimeer'.Vanaf de hoge dijk die het recreatiegebied Geestmerambacht van het natuurgebied scheidt en ook vanaf de westelijke uitkijkheuvel heb je een schitterend uitzicht over dit fraaie natuurgebied. Het natuurgebied zelf is niet toegankelijk en dat is maar goed ook omdat anders het unieke vogelleven in gevaar komt. Bij het navorsen van de geschiedenis van Kleimeer liep ik tegen een boekje op over Westfriese geslachten. Omdat de Kleimeer -en vooral het ongestoord voortbestaan hiervan- mijn belangstelling had gekregen heb ik mij in 1990 als bestuurslid (later se cretaris) gemeld bij de toen net opge richte stichting 'Klei meer' die zich vooral inzette voor het open en groen houden van de omgeving van het toen wegens Alkmaar- se bouwplannen be dreigde natuurgebied.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 191