Dat deden we dan met de tuitemmer met een touw er aan, die je op een bepaalde manier in de slot gooide en daarna weer vol naar boven trok om de planten water te geven., maar mijn vader gleed uit en stond plotseling tot zijn nek in de sloot. Na enig kroos en flap uit zijn gezicht gestreken te hebben zeide hij: "het is goed dat het ministerie van landbouw en visserij bij elkaar horen". Soms mag je niet lachen, maar soms moet je wel lachen. Door de invoering van nieuwe teelten verbouwden we ook augurken. Deze ouderwetse soorten hadden pikkertjes. Mijn vader vond dat prachtig werk want je had zo een mand vol, maar ik, Jaap, was allergisch en kreeg dan jeuk. Maar omdat de teelt veel opbracht werd er niet vanaf gestapt. De augurken werden centraal bij de Broeker Veiling gesorteerd en elders geveild. (Amsterdam of Purmerend). Dit was voor de veiling erg ingewikkeld omdat elke tuinder meerdere sorteringen en kwaliteiten had. Maar alles werd verkocht.Toen de jeuk voor mij steeds een terugkerend probleem gaf vond ik eens in een zaadcourant een geheel andere soort uit Duitsland. De naam: Gudrun. Deze was geheel glad en groen. Omdat dit jaar en de zomer een noodjaar voor de augurken was en de gewone soorten niet groeiden, hadden wij met de Gudrun juist een zeer hoge productie: 3 schuiten vol in de week. Alle sorteringen werden betaald tussen 2 en 3 gulden per kilo dus werd het een klapper voor ons en voor de andere mensen niet. Je moet dus ook wel eens geluk hebben Na dit debacle is de augurkenteelt in de buitengebieden zodanig verminderd dat de sortering elders gebeurde (Amsterdam?) Hierdoor is de augurkenteelt in Broek en omgeving zoals Obdam verdwenen en overgenomen door kassenbedrijven in Brabant en Venlo etc. Het was ongeveer de tijd dat de Vronenmeer en Daalmeer verkaveld werden. Omdat Joop Ploeger een bollenplant machine had en hiermee ook mijn bollen plantte, hielp ik Joop daarvoor terug. Door de verkavelings werkzaamheden was het niet meer mogelijk om varend in de Zuid-Daalmeer te komen, daar had hij 2 akkers. Daarom gingen we wel lopend en met een wagentje op pad met een hele ploeg volk. Als ik mij goed herinner was hierbij Har Duif, Joop zelf, Maarschalkerweerd met zijn zoon, Jaap Koedijk, en Dries Stins en nog andere jongens van mij en de heren Kees en Ruud Groeneboom en Marcel Nieuwland.We hadden zelfs een lijfarts mee, Kees Kooi, een zoon van de brandstoffenboer. 180

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 182