160 Bij woningen zoals die waar wij woon den uitte zich dit in het spontaan ope nen of sluiten van bv slaapkamerdeuren, de ene keer draai den de deuren van zelf dicht een ande re keer draaiden ze open. Woningen ver zakten. In een wijk van Treebeek waar woningen stonden die rond de eeuw wisseling gebouwd waren, moesten de buitenmuren gestut worden omdat ze anders om zou den vallen. Door de jaren heen waren deze woningen zo verzakt dat ze gesloopt moesten worden. Het gebeurde ook dat een door een verzakking een waterleiding scheurde, wanneer dit onder het wegdek gebeurde zakten de auto's door de weg. In 1974 werd de" EMMA" gesloten wat betekende dat de productie gestopt werd. Voorwaarde was dat je 25 dienstjaren moest hebben. Mijn vader was 49 jaar oud toen de productie stopte. Maar de mijn moest nog "afgebouwd" worden. Van het gereedschap en materieel moest toch een deel naar boven gehaald worden. Dit werd doorverkocht aan Duitse of Belgische mijnen. Ook het dichten van de schachten moest nog gebeuren, op ca 100 meter diepte is er in de schacht een betonprop aangebracht en de rest tot aan het maaiveld dichtgegooid. Mijn vader was één van de hekkensluiters van staatsmijn EMMA. Nadat deze werkzaamheden waren afgerond was mijn vader 20 jaar in dienst van staatsmijnen voorwaarde echter was 25 dienst jaren. Dit werd opgelost door zoals dit werd genoemd de overbrugging. Dit was een periode voor mijn vader van 5 jaar waarin hij niet hoefde te werken maar toch in dienst bleef van staatsmijnen. Op die manier was het mogelijk om de 25 dienstjaren vol te maken en vervroegd met pensioen te gaan. Mijn vader overleed op 9 januari 1991 op 66 jarige leeftijd. Wanneer u meer wilt weten over de kolenmijnen dan kunt u goed terecht in Valkenburg waar met materialen uit de Nederlandse mijnen een mijn na gebouwd is. Behoeft geen uitleg, maar wat gebeurt er onder de grond?.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 162