155 Vanaf die tijd tot aan de verhuizing woonde mijn vader zoals dat heette in het "gezellenhuisveel mannen getrouwd en ongetrouwd moesten tot er een woning beschikbaar was ondergebracht worden. Zij woonden in barakken die voor staatsmijnen gebouwd waren. Eens in de twee weken mochten zij een weekeinde naar huis. Toen was dat een treinreis van vijf uur. Half november 1954 trokken wij in een nieuwe woning in Heerlen. Het diepe zuiden zoals familieleden Limburg wel noemden was minder diep dan zij dachten.Een andere wereld dat wel. Maar Ida en ik groeiden op tussen noorderlingen. Totdat ik naar de LTS ging speelde ons leven zich af tussen mensen uit Friesland, Groningen Drente noem maar op. Onze achterburen kwamen bv uit Friesland. Het cultuurverschil metthuis was niet zo groot, de lagere school was een gereformeerde school met zes lokalen, er zaten on geveer 35 leerlingen in mijn klas. Ook in de kerk, en het verenigingsleven, kwam je noordelingen tegen. Het was een protestantse wereld. Staatsmijnen droegen ook bij aan het sociale leven. Koninginnedag was altijd een spectaculair gebeuren. De lagere scholen vierden koninginnedag De kinderen waren verkleed, elk jaar weer anders, en elke klas in andere kleren. Daarna volgde er een optocht door Treebeek. 's Middags waren er spelletjes op het schoolplein. Wanneer ik mensen spreek met wie ik op de lagere school zat, dan was voor hen Koninginnedag ook een dag die je niet vergeet. Op de LTS leerde ik voor, en ging ik werken als timmerman, want mijnwerk was mijnwerk niet. Maar nu terug naar mijn vader. Hij werkte zoals ik al schreef in de gemeente Brunssum in de staatsmijn Hendrik ".Tot halverwege de zestiger jaren.Toen werd de Hendrik afgestaan aan de NAVO. In die tijd was ook al duidelijk dat de Nederland se kolenindustrie niet rendabel was. Mijn vader werd overgeplaatst naar de staatsmijnEMMAin de gemeente Hoensbroek.Op het hoogtepunt 10.000 mensen in loondienst, waarvan 6000 ondergronds. Voor de generatie van na ongeveer 1970 zijn kolen alleen kolen zoals ze bij u in de streek op de akker voorkomen. Voor kolen als brandstof moet je wat ouder zijn. Velen van u hadden een kolenhok of misschien wel twee. Een voor de antraciet en de ander voor de eierkolen.Antraciet stookte men in de haard in de woonkamer, en de ei erkolen in de kachel in de keuken. In de andere ruimtes werd in de meeste woningen niet gestookt.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 157