154 De Mijnwerker Mijn herinneringen aan Sint Pancras zijn herin neringen van vakan ties bij Opa en Oma in Heerhugowaard, en de bezoeken aan Opa en Oma en familieleden in Sint Pancras Ik was twee jaar oud toen wij naar Limburg vertrok ken, in die twee jaar heb ik of in de wieg, de box, of op de arm van mijn moeder of een andere moeder doorgebracht. In die tijd voerden staatsmij nen een wervingsactie (waarschijnlijk in Alk maar) waar mijn vader naar toe ging. Na een keuring werd mijn vader mijnwerker. Een opleiding volgde waarna hij ondergronds ging werken als houwer in de staatsmijn Hendrik in de gemeente Brunssum. Waaruit die opleiding bestond weet ik niet, eerst onder begeleiding van zoals dat heette een mijnvader een vertrouwensper soon die je wegwijs maakte in de mijn. Ik weet dat mijn vader later ook nogmijnvader" is ge weest. Behalve dat mijn vader nu vast werk had was ook de verdienste hoger, het was zwaar werk en het was smerig werk.Al in een rapport uit 1807 schrijft een Franse prefect over de werkomstandigheden in de kleine mijnen rond Kerkrade "het is zwaar en onaantrekke lijk". Vooral de mijnen in eigendom bij (buiten landse) investeerders scoorden slecht als het om arbeidsomstandigheden ging. Pas na 1945 werd hier serieus meer aandacht aan besteed. De mensen die bovengronds werkten verdien den minder dan zij die ondergronds werkten. Defam. van Dijkhuizen ongeveer 1937Staand achteraan: Klaas, ArendJr., Nel, Coren Gre. Vooraan: Vader Arend, Mijndert, Henk., Rikus en Moeder Helena Arend ca. 1944.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 156