Bij het openbarsten zijn de kleine bloesems vaak al schitterend te zien. De boomschors vertoont op de barsten al mooie goudgele korstmos en torretjes lopen over de bast April Meer mossen zoals de gewone schorsmos en de kroezige dooiermos. De knoppen komen uit en de bloesem lijkt dat wel een heel mooi kanten randje. Mei Nu zitten er aan de zijtakjes hele kleine zaadjes.Aan het uiteinde van de takken komen nu blaadjes te voorschijn. Er is een groot schutblad en de nieuwe blaadjes "rollen er uit" De korstmossen verdwijnen langzaam. De bladeren groeien nu sneller. De takken aan de zonkant ontwikkelen zich vlugger dan die aan de noordoost kant. Juni De boom staat nu vol in blad en is prachtig van vorm. Juli De takken zijn nu "volgroeid". Gele takjes met licht gekartelde blaadjes. Elk takje met een oneven aantal blaadjes. Augustus De zaadjes hebben nu vliesjes. Dit jaar wel erg weinig. Ze zitten verpakt in vleugels September Tijd voor de wolluis. Sommige bladeren zitten er vol mee. De randen van de bladeren zijn aangevreten. Overal witte vlekken op het blad. Op de stam zitten sporen van slakken. Oktober De grond ligt bezaaid met vele gele takjes en de blaadjes maken zich los. November De blaadjes laten los en worden licht van kleur, maar de knoppen voor het volgende seizoen zijn al duidelijk te onderscheiden. December De boom is gereed voor de winter en het zal nog tot februari duren voordat er veranderingen te zien zijn. Korstmossen hebben een uiterst lange levensduur en behoren zelfs tot de planten met de allerlangste levensduur. Groeit korstmos op bomen dan zal het tenslotte met de boom ten onder gaan, maar leeft het op de grond b.v. in de koudere streken, dan kan het zelfs duizenden jaren oud worden. 125

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 127