124 Gezien de omvang hebben wij een keuze gemaakt uit het relaas en geven dat onderstaand weer en we hopen dat u als lezer het ook interessant vindt. De gewone es De boom die ik heb uitgezocht heb ik ooit gezien toen hij nog in knop stond. Het uitkomen van de knoppen vond ik zo bijzonder -het leek wel kaviaar. De es is familie (olea ceae) van de olijfboom (evenals de sering, jasmijn, forsythia en liguster) en terecht, want olijven en kaviaar liggen niet ver van elkaar en beide worden in de keuken gebruikt. Door die bijzondere knopvorming wilde ik iets meer weten van de es en dat is aardig gelukt. Ik heb met veel interesse de boom gevolgd gedurende een jaar, foto's gemaakt, getekend, met een loep naar beestjes gezocht enz. De es kan wel 45 meter hoog worden, maar zo ver kwam deze es niet. In Oostvoorne staat een monumentale es die in 1800 is geplant en een hoogte heeft van 20 meter en met een omvang van 5 meter de dikste stam van Nederland heeft! De es staat veel langs bermen, in cultuurbossen en heeft een veervormig blad. Hij houdt van luchtige, vochtrijke en voedselrijke kleigrond. Ze staan vaak in rijtjes bij elkaar. De es kan wel 300 jaar oud worden; het mooie witte hout is erg taai en wordt o.a. gebruikt voor gymnastiektoestellen en handvatten voor gereedschappen. In Noord-Europa sprak de grote hoogte tot de verbeelding en zag men de es als een "wereldboom": Yggdrasil: het symbool van de verbinding tussen de onderwereld, het aardse en het goddelijke. Hij staat voor levenskunst. In de Noorse en Germaanse mythologie is uit de es de eerste man gemaakt. Een huis dat omgeven is door essen is beschermd tegen kwade invloeden, geesten, heksen en kabouters. Wanneer er nagels onder de es worden begraven dan geeft dat betere zangkunst en helpt het tegen kiespijn. (Opmerking van de redactie van de Historische Vereniging: wij nemen geen verantwoording voor de juistheid van medicatie) Februari: kale boom met kale takken. Nog niet veel korstmos te zien.Wel kleine barstjes in de bast. De structuur van de stam is tamelijk glad. De kleine knoppen vallen op afstand al op door hun zwarte kleur. Maart: de zwarte knoppen staan tegenover elkaar. Aan het einde van de tak zitten 2 zijknoppen en een eindknop.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 126