99 Welnee was zijn antwoord, voor mij ben jij het. Dat was ook een grote overgang van die school naar het woonwagenkamp, maar ik kon het kwijt, de verkaveling in, zomaar lekker banjeren. Ik was toen op vakantie ge weest, dat was in ca. 1988, en had weer nieuwe ideeën opge daan, en was dat volop aan het uitproberen, n.1. werken met de beitel in iepen hout. Voordien was ik al in Sint Pancras bezig geweest met houtinlegwerk. Dat is secuur werk want al les moet precies passen en je werkt met heel dun fineer. En dan moet alles aan elkaar pas sen zonder naad! Door met verschillende houtsoorten te werken krijg je een prachtige tekening met contrasten, scha duwen en dieptewerking. Soms bestaat een voorstelling uit dui zenden stukjes hout!Maar Joop ging verder met het grotere werk, echt beeldhouwen in hout. Ik ging er steeds verder mee totdat ik dacht, nu rooit het er op. Daar kon ik veel spanningen in kwijt, want die waren er wel. En als ik eenmaal begonnen ben dan ben ik niet meer te stoppen. Dan ga ik door totdat het paneel af is.. De eerste slagen zijn de zwaarste en ver oorzaken ook veel lawaai. Daarom begin ik nooit een nieuw werkstuk op mijn zolder maar altijd in de schuur. Je moet ook rekening houden met de buren. Dat zei Joop de Waal al begin jaren '80 maar zit intussen op een flat in Alkmaar waar het houtsnijden lastiger wordt door het lawaai, maar ook door de oprukkende reuma..Joop begon begin jaren 70 al met het snijden van dieren maar ging later over op het maken van grote en zeer fraaie bij belse taferelen. De resultaten worden sober gehouden door ze in principe alleen met teakolie te behandelen en het hout zelf te laten spreken. Hij hield ook verschillende exposities o.a. in Groet en in Zwolle. Prachtige werkstukken. Joop heeft het in z'n vingers en voelt gewoon de weg die ze moeten gaan om te realiseren wat hij in z'n hoofd heeft, want eehte werktekeningen bestaan er niet. Je moet er een zeer vaste hand voor hebben en een extra oog.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 101