Je gaat wel eens met een visser mee en leert zo het een en ander. Je krijgt dan wel eens een oud fuik dat na wat reparatie nog ge schikt is en dan zet je die ergens neer. Voor zeelt moet je langs de kanten zijn, want daar zwemt ie want hij leeft van torren en wurmpjes. Die fuiken voor zeelt hebben 2 ope ningen met een flap en ze heten zeeltrobben. Ze zijn soms -de zeelt- wel 50 cm. lang en hebben weinig schubben, net als paling. Na de vangst doe je ze eerst een paar we ken in een kuip want ze moeten de grondsmaak nog kwijtraken. Dan de kop en de staart er af en 1 nacht in de azijn met wat zout Gaar koken en dan gaat de huid er gemakkelijk af. Ook in het zuur zijn ze heerlijk. De kleinere zeelt verkocht je ook. Die deed men gewoon in de regenton want die houden het water schoon en dan heb je goed drinkwater. Je lust behalve zeelt natuurlijk ook wel baars of paling. Die palingen zijn heel slim en de palingstand is een aflopende zaak. Paling is een luxe en dat is duur. Toen de zuurkoolfabriek nog bestond en ging draaien, dan waren de palin gen als de dood voor het zwarte afvalwater en trokken massaal de polder in. Naar het Ambacht, Koedijk en Warmenhuizen. Wanneer je dan op de juiste plaats de fuiken zette, dan had je een pracht van een palingvangst. Dan deed je ze in een houten kaar en als dan de markt was in Schagen dan ging je ze op de markt roken.Vaak ging je ook paling vangen met de lijn. Dan moest je eerst wurmen zoeken. Meestal na een regenbui in smalle steegjes en straatjes en je kon ze zo oprapen. Dikke regenwurmen die je in stukjes knipte en aan de haken deed. Je had een lange lijn en daaraan hingen dan veel korte lijnen, elk met een haak met een wurm. Dat heette lijnen. Of je ging doggeren, met een stuk hout (de dogger) waaraan je een lijn bond met een haak met een wurm of een visje. De lijn was zo lang dat de haak op de bodem lag. Je had er soms wel 50 uitstaan. En s' morgens zocht je de houtjes die ergens in het riet lagen. Ophalen en zien wat je nu weer voor verrassing gevangen had. 40 Ook een fuik,.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 44