c. Wij bezochten de 104-jarige oud-Sint Pancrasser Piet de Kraker. Piet de Kraker werd als Zeeuw in 1901 geboren in de gemeente IJ ssendijke Iesendieke") inZeeland en wel in Zeeuws Vlaanderen, vlak bij de Belgische grens. Piet ging al met z'n 13-de jaar werken bij de boer en op dat land van die boer verbouwden ze veel suikerbieten en tarwe. Die bieten moesten tenslotte gewied worden en op stik gezet, wat wil zeggen opeen zetten zodat er telkens maar 1 biet bleef staan. Maar die boer verbouwde wel 30 morgen tarwe (1 morgen 34 bunder 34 ha land 30 snees). En wel 25 ha suikerbieten. En die boer had ook nog koeien dus melken moest je so-wie-so. In het seizoen moest het werk op het land gebeuren met de mensen uit het dorp. Zo kregen ze vaak wel 16 tot 20 mannen, vrouwen en ook meisjes en zo vond Piet op jeugdige leeftijd -volgens hem in een verloren uurtje tussen de suikerbieten- zijn meisje Jacoba dat later zijn vrouw werd. In de herfst moesten de suikerbieten met de disselwagen naar de suikerfabriek Sas van Gent. Of naar het schip voor transport naar de suikerfabriek Halfweg. Tarwe oogsten was in die tijd een enorme klus. Veel handwerk. Men zette het graan op schelven (dat waren enorme bergen koren met de aren omhoog zodat de korrels niet door regenwater gingen rotten) tot in de herfst Dan kwamen er uit Drente de "poepenmaaiers" met de zeis. En ging hij met de maaimachine op de wagen met twee peerden er voor het land op. Niks geen 8 uur maar gewoon doorwerken tot je klaar was. Al snel moest Piet op jeugdige leeftijd met de Belgische peerden leren ploegen en reken maar dat dat zwaar werk was in die Zeeuwse klei. 5 Piet de Kraker op 104-jarige leeftijd in het verzorgingshuis "Grenshoeve" in Noord Scharwoude.

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 9