Het lag voor in mijn mond om te zeggen Een schoen kost 30 gulden", maar gelukkig zei ik "Beste mijnheer XX We verkopen meestal per paar.". "Nou ja", zei hij,"omdat ik aan die andere schoen toch niks heb, en jullie kunnen er misschien wat mee.". Toen ik naar de deur vergezeld werd zei hij:"weet je wat.? Voor een knaak is hij voor jou." "Akkoord", zei ik."Verkocht". Na thuiskomst rekende ik mijn dagomzet met mijn vader af, zo'n zevenhonderd en veertig gulden. Dus bijna 3 knaken voor mijzelf en ik vertelde mijn vader dat ik een hoge zwarte schoen had verkocht voor NLG 59,75 min NLG 2,50 en dat we daar de ontbrekende bijpassende schoen maar moesten bestellen bij de firma Berkelmans in Oisterwijk. Mijn vader vond mij een grote stommerd."Want", zei hij er is geen fabriek in Nederland die 1 enkele schoen wil leveren". In het kort kwam het er op neer dat ik 60 cent verdiend had en twee en halve gulden kosten had. Zowaar een verlies van 1,90 voor een twaalfjarige scholier. De Zondagmorgen daarna toen wij naar de Gereformeerde kerk gingen had ik er nog steeds de smoor over in. Er werd toentertijd altijd mooi en vol overgave gezongen, maar zelf had ik daar die keer veel moeite mee en het leek wel of de heer XX - niet zo ver achter mij- zat te zingen als een schorre kraai.. Wat had ik een aversie tegen deze man. Zo'n rijke man en mij nog tuk nemen voor een knaak. En wat gemeen van hem en wat zielig voor mij. Vol zelfmedelijden kwam ik thuis en mijn vader moest er smakelijk om lachen en zei tenslotte: "stoppen met zeuren, want er zullen nog vele zakelijke lessen volgen die je nog wel meer dan die ene knaak gaan kosten". Zijn advies was: "zoek gewoon iemand voor die andere overgebleven schoen"."Ja. Maar wie dan?" "Nou. Gewoon iemand met een poot. Even nadenken knul" zei mijn ouwe heer."Misschien onze dorpsomroeper wel!" Nu was het geval dat de heer Piet Kliffen -die wijd en zijd bekend stond als dorpsomroeper - inderdaad 1-benig was. Voor mij was echter de prangende vraag: "aan welke kant? "Het liefst was ik gelijk naar de heer Kliffen gegaan om te kijken of hij rechts of links 1-benig was. Dat was voor mij "to be or not to be". Omdat het Zondag was en omdat we geacht werden op zondag geen zaken te doen, was het wachten op Maandag. 94

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 98