Toen kwamen ook de "trekkers", mensen uit de stad met handwagens om voedsel. Kwam je uit school dan zaten er al een paar te smullen van moeders bruine bonen. Een zwarte periode. In deze tijd was er voor de burgers ook een gaarkeuken in de Christelijke School. Vele gezinnen maakten daarvan gebruik. Vanaf de Benedenweg kwam door 't Pauwenlaantje een al oude man, Kansen genaamd. Die had een pannetje met een gaatje er in.Als er soep of iets dergelijks in zat, dan zag je het lekken. 't Gebeurde ook wel dat een gezin dat zelf eten verbouwde en dus geen gaarkeuken nodig had, een kind van de buren (zoals wij het deden) of waarvan men wist dat er hulp nodig was, liet mee-eten. Er waren vele stadskinderen in het dorp ondergebracht, uit Rotterdam, Schiedam, en Amsterdam, en andere plaatsen. Er gebeurden in die tijd gelukkig ook andere dingen. Kinderen blijven gelukkig kinderen. Op Zondag tegen etenstijd kwam er wel eens een vreemde figuur langs. Een lange man helemaal in het zwart, hoed op en een wandelstok in de hand. Pief paf poef noemden wij hem. Als je iets tegen hem zei wees hij met z'n wandelstok naar de spreker en riep: "pief paf poef". De andere Zondag werd hij opgewacht door de jeugd.Toen zagen we door de kamerramen dat hij heel hard kon lopen! Hij rende achter een buurjongen aan, die ternauwernood z'n huis in kon vluchten (Tinus Kooy) Als er sneeuw op de weg lag werd daar zand op gestrooid.Wij maakten dan evengoed wel glijbanen. Daar waren de kerkgangers niet zo blij mee. De dikke sneeuwplak op straat moest er weer een keer afgehaald. Ieder voor z'n eigen huis. Dan hielpen wij onze buurman die dat niet kon. Met een koevoet en een platte schep gingen de plakken wel los. Dat was in 1947 toen de sneeuw hoog tegen de kanten van de weg lag. Dat was allemaal de Bovenweg. 89 Tinus Kooy op jeugdige leeftijd.

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 93