Tussen de middag las ik de verhaaltjes van Mickey Mouse en Miepsie en Arabella en Bleskop, die voor het eerst in Het Nieuws van de Dag verschenen. Of bekeek ik de ingebonden tijdschriften van De Aarde en haar Volken, een periodiek, dat ons op de hoogte bracht van vreemde volken in verre landen. Stellig ooit door mijn grootmoeder gekocht. Later kwam ik er achter dat ze graag had willen reizen, maar die wens natuurlijk nooit in praktijk kon brengen. Op warme zomerse zondagmiddagen gingen we een enkele keer langs de akkers varen. "Stomen" noemde mijn opoe dat. Met de "metor", zoals de gemotoriseerde schuit heette, die mijn oom bediende. En voor ons kinderen, was er het jaarlijkse schoolfeest. Een dag het krijtje van juffrouw Krijt vergeten. En de stemvork van juffrouw Boot. En de strenge toon van meester Ten Hoeve's stem, die overigens "meesterlijk" kon vertellen. Een dag er zingende tussenuit met de eerder genoemde serpentines als feestelijke omlijsting. Meestal eerst naar Duinvermaak in Bergen, dat toen al bestond. Na het bezoek aan de speeltuin, met zijn ijzeren kip die een chocolade-eitje voortbracht als je er een munt in gooide,'s middags door de duinen naar de grote zee. We wisten het niet zo te verwoorden als de dichter die schreef: "toen aanschouwden onze ontroerde ogen - onmetelijk - de oceaan". Maar het maakte ook op ons indruk, dat eeuwigdurende ruisen, die altijd bruisende branding. Op het strand pootje baden, dat kon. Maar het bouwen van een fort van zand werd door de opkomende vloed gauw afgestraft. Meester Ten Hoeve vertrouwde er altijd op dat het die dag mooi weer zou zijn. En het was mooi weer! Ik zie het dorp en de dorpelingen voor me. De kreupele man die zijn petroleumkar voortduwde; de eenvoudige kerel die, met een kloet over de schouders, trots naast zijn nieuwe fiets liep en er niet op durfde te rijden; de vrouw in het snoepwinkeltje die geduldig moest wachten tot de kleine klant zijn of haar keuze had gemaakt uit het snoepgoed van een cent; de minder begaafde stakker, die blijkbaar niet in een inrichting kon worden geplaatst. Het verleden is vergleden, de herinnering blijft! N.F. Spaan. 81

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 85