69 Jan was toen 28 en besloot alsnog te gaan varen, en zo monsterde Jan als lichtmatroos op de Poortvliet van kapitein De Vries. Via de Waterweg naar zee. Op weg naar Esbjerg in Denemarken. Buitengaats meldde de kapitein zich bij het havenkantoor met de melding dat hij nu voor Monster lag. Dat vond Jan erg knap en de kapitein liet Jan door de kijker zien en vertelde hoe je door signalen van het lichtschip bij Den Helder precies kon zien waar je was. Ook zijn latere bazen zoals kapitein Brakke hadden belangstelling voor die leergierige jongen en zo kon het gebeuren dat Jan terwijl zijn maten in Genua naar wal gingen naar het "straatje van alles", les kreeg over van alles en hij wist dat je eerst 3 jaar voor de mast moest hebben gevaren om naar de stuurmansopleiding in IJmuiden te mogen gaan. Natuurlijk kwam Jan daar en studeerde in 1959 af als stuurman en was toen 34 jaar oud en ging daarna als stuurman op de Hoogvliet varen. Heerlijk dat vrije leven aan boord En dan moest je nog 2 jaar als stuur varen voordat je kapitein kon worden. Maar Jan rustte niet en ging door voor de kapiteinsopleiding. Dat zat nu eenmaal in zijn kop. Jan kreeg toen wel verkering met een meisje van de ABN dat werkte in Amsterdam, en dat vroeger zelf stewardess op schepen was geweest en die was erg gesteld op rangen en standen. Zo schreef ze - toen Jan kapitein werd -brieven aan Gezagvoerder Jan Bus. Dat gaf enige irritatie en toen Jan tenslotte echt kapitein werd en dit haar niet direct vertelde was de liefde over. De verkering raakte uit. Jan vaarde in 1961 met de Hoogvliet o.a. van Bilbao naar Ierland toen er brand uitbrak aan boord. Het was begonnen in de kombuis doordat er gloeiende cokes uit het fornuis op de mat spatten en de boel in lichterlaaie stond.

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 73