Werkterrein was het beschermen van een suikerfabriek met een grote plantage Daar was al een semi-politie- bewaking van ruim 100 man die onder leiding stond van eenTimorees. Kennelijk waren de verhoudingen niet slecht want toen die wegging in 1948 vroeg de administrateur Jan of hij die baan wilde overnemen. Jan zag er wel wat in, kreeg bij de administrateur inwoning en kost en kreeg een best inkomen, een eigen bediende en een motor tot zijn beschikking. En Jan sprak al aardig Maleis en Javaans. Echter: Jan z'n tijd was om en hij moest naar huis! Alle papieren waren al ingevuld en er moest snel heel veel worden geregeld. Jan had gelukkig geen last van heimwee al had hij vaag een vriendinnetje in Langedijk. Het zou nog wel even duren voordat Jan weer in Sint-Pancras zou komen. Toen Jan ook nog mee ging op gevechtspatrouille in de bush en zijn meisje dat via een officier uit Langedijk,-die met verlof in Nederland was- hoorde, raakte de verkering definitief uit. Toen kwam de tijd van Soekarno waardoor de situatie voor de Nederlanders slechter werd. Jan was intussen van Surabaja overgeplaatst naar een vezelonderneming bij Plosso. De lokale bevolking bestond uit veel christenen en was vriendelijk en gaf geen problemen. Maar de Indische legereenheden maakten regelmatig problemen. Bij een zoveelste inspectie en controle op wapens kwam dat Jan de keel uit en heeft de inspecteurs weggejaagd met zijn Tommy-gun. Dat vroeg natuurlijk om narigheid en die kwam in de vorm van een "verzoek" om op het politiebureau te verschijnen voor uitleg. Zo'n bezoek is geen theevisite en niet aangenaam en na vele uren kwam Jan weer op de plantage met op zak een uitwijzingsbevel"binnen 10 dagen het land verlaten". Veel keus heb je dan niet en Jan vertrok dan ook in 1951 met de Bontekoe van de KPM van Surabaja naar Batavia en vandaar met de Oranje naar Amsterdam. En je kreeg 150 gulden boordgeld en een biertje kostte 0,15 cent dus je was schatrijk. Dacht je. Aan boord veel planters die ook met verlof gingen en die wisten hem te raken. En voordat je het besefte was je boordgeld op en moest je zelfs thuis om wat extra vragen 'Je kwam aan in Amsterdam en werd omhelsd door de familie. 66

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 70