begon met boeken ruilen in de Witte Kerk en die op nogal wat noodplekken in Sint-Pancras gehuisvest is geweest- in de Kastanjelaan. Een prachtige bibliotheek. Maar door het groeien van onze gemeente kreeg Vrone gebrek aan voetbalruimte en vond het nodig om de ijsclub dan maar te laten verdwijnen. Weer veel actie door een aantal mensen. Toen besloot het toenmalige gemeentebestuur onder leiding van burgemeester Bulte, dat er een nieuwe ijsbaan in Sint-Pancras moest komen: adres Beverplein 5. Daar ontstond ook de nu nog bestaande kloetclub met de naam Geestmeerambacht. De scholen komen er kanovaren en inmiddels is daar ook de Jeu de Boules club met 3 banen gevestigd. Onder de toeziende ogen van de graskarpers, die het water daar goed schoon houden (want graskarpers zijn planteneters,) De burgemeester verhuisde van de Wielewaal nr. 19 naar de Spanjaardsdam nr. 4 en moest dus alle dagen over de Mirakelenbrug naar het gemeentehuis in Sint-Pancras. De brandweer lag hem nogal na aan het hart en kreeg voor zo n kleine gemeente heel goed materiaal. En een goed onderkomen in de aardappelhandel en wasserij van Volkers aan de toenmalige Berkenlaan, nu Destreelaan. Pancras had voor het eerst een echte brandweerkazerne met een goed vrijwilligerscorps, onder leiding van de nieuwbenoemde commandant Piet Veldboer. Die was toen ook voorzitter van de ijsclub. Beide functies werden tot in de puntjes uitgevoerd Maar intussen was de burgemeester van Langedijk opgestapt en werd de heer Bulte waarnemend burgemeester van Langedijk. Hij kreeg het dus druk. Intussen had men in Den Haag uitgevonden dat gemeenten met minder dan 10.000 inwoners moesten worden heringedeeld, of ze nu goed op zichzelf konden passen (en dat kon Sint-Pancras.) of niet. Sint-Pancras was een gemeente die heel goed kon oppassen. Alles was aanwezig. Goede wegen, schaken, dammen, voetbal, tennis, bibliotheek, een jeugdhuis, sporthal, schaatsbaan enz. enz. Sint-Pancras was vanaf nu niet meer zelfstandig. Het einde van het lied kennen we al. We werden Langedijk en alles zou voor Pancras beter worden. Maar totnogtoe, na 13 jaar herindeling, is er langs deTwuyverweg en over de Mirakelenbrug voor Sint-Pancras weinig verbetering gekomen. Maar we blijven hopen. 33

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 37