Rens van der Werf die sneuvelde bij een bombardement in Duitsland. Evert Biersteker die als tewerkgestelde van een steiger viel wat hem het leven kostte. Remmert van Graft die bezweek in een concentratiekamp. Dominee Krop eveneens overleden aan de gevolgen van een con centratiekamp. Hij werd gepakt wegens zijn anti-Duitse uitlatingen. Klaas Barten ook bezweken in een concentratiekamp. En de zoon van tuinder Smit die in Duitsland stierf. En tenslotte de harde klap bij de spoorwegovergang, waar als represaille van de Duitsers 20 mensen werden gefusilleerd. De ondergrondse had het spoorbruggetje in de Veert bij het meertje van Leien laten springen. Dit omdat de Georgiërs op Texel in opstand waren gekomen en de Duitsers materieel en manschappen via het spoor naar Texel wilden transporteren om die opstand te onderdrukken. Vele jonge mannen vluchtten toen in schuitjes de slootjes het Geestmeer- ambacht in. Bang voor maatregelen van de Duitsers. Want ze hadden reeds gehoord wat de Duitsers voor maatregelen in Putten hadden genomen. Daar waren door het verzet twee hoge Duitse officieren bij een aanslag doodgeschoten, wat uit wraak en ter afschrikking wel 600 mensen het leven kostte. DeTwuyverweg was in dat alles een belangrijke weg en de Mirakelenbrug een belangrijke verbinding. In deze laatste oorlog zagen we daar ook minder leuke beelden van mensen die eten kwamen halen op fietsen met anti-plofbanden en met handwagens, kruiwagens en alles wat maar met de hand kon worden voortbewogen, op zoek naar eten. Na de oorlog kwamen er rustiger tijden. De tuinbouw kwam weer op gang en rond 1950 was er veel waterverkeer in de sloten rond Sint-Pancras. Zo ook door de vaaropening van de Mirakelenbrug, waar heel veel tuinbouwproducten hun weg vonden naar de Broekerveiling. De pikkeniers, dat waren dus vrachtvaarders, Zeegers en Groen haalden de tuinbouwproducten van de tuinders die in de Beverkoog hun brood trachtten te verdienen. Ook weer via de Mirakelen brug maar soms ook via de Muldersbrug. Die laatste lag echter ongunstiger voor de Pancrassers. De pikkeniers lagen dan te wachten bij de sluis van de polder van de Beverkoog op de tuinders die hun waren dan daar brachten. 24

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 28