Deze vier dorpen zijn ontstaan op en aan de lange Dijk, die het water van de Heerhugowaard moest keren. En vermoedelijk ook bedoeld was voor militaire doeleinden. De West-Friezen waren in de geschiedenis nogal eens slaags met de Hollanders, die West-Friesland graag bij hun gebied wilden inlijven. Zo ook in 1297. Een hevige slag op de Vroonergeest met fatale afloop voor de West-Friezen. Het dorp of stadje Vroone werd verwoest en verbrand en met achterlating van ongeveer 3000 doden waarvan velen bij de Meeuwenlaan zijn begraven. Zij die nog over waren moesten op last van de Holanders hun heil elders gaan zoeken. En zo werden de Geest mannen, want zo werden zij genoemd, het noorden ingedreven en kwam de naam Geestmannerambacht, en weer later Geestmeerambaeht tot stand. Enige tientallen jaren later mochten zij zich opnieuw vestigen op het noordeinde van de strandwal. De Heilige Pancratius stichtte daar een katholieke kruiskerk en gaf zijn naam aan wat nu ons dorp is waardoor het Sint-Pancras heet. Wij kennen de kerk beter onder de naam Witte Kerk. De eerste bewoners die toen Sint-Pancras gingen bewonen, vestigden zich langs de weg genaamd de weg aan de huizen. 42 Woningen met riet gedekt., waaronder een aantal z.g. huismanswoningen,. Dit waren eenvoudige woningen voor "de gewone man". Koeboeren en een beetje tuinbouw zo rond het jaar 1400. Veel ruimte hadden ze toen niet. In het westen de Vroonermeer en de Daalmeer, en aan de oostkant de Beverkoog -een ruig en nat gebied-, Ten noorden van de weg genaamd De Wuyver, de Lage 12 De Witte Kerk omstreeks 1900.

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 16