q. BOEKBESPREKING. West-Friesland, Oud Nieuw. 7le jaarboek Westfries Genootschap. Het secretariaat van de Historische Vereniging Sint-Pancras heeft veel leuke kanten. Een daarvan is de grote hoeveelheid tijdschriften die binnenkomen van andere historische verenigingen. Zo krijgen we onder andere de tijdschriften van de verenigingen van Schagen, Hoorn, Harenkarspel, Heerhugowaard en ook de Cooghblick over het gebied rondom Sint-Pancras, de Molenpost en het blad van de Boerderijstichting. Het is heel leuk om te zien hoe anderen het doen en de onderwerpen zijn vaak ook voor ons van belang. Als iemand van u eens een of meer van deze tijdschriften wil raadplegen neem, gerust contact met het secretariaat op. Een ander belangrijk boekwerk is het jaarboek van het Westfries Genootschap. Dat is dit jaar voor de achtste keer verschenen. De vorige jaarboeken waren gewijd aan een thema. Dat is dit jaar niet het geval. Natuurlijk staan er mededelingen en verslagen in het boek over het Westfries Genootschap, maar ook de Kroniek en Bibliografie van West-Friesland. Verder staan er veel interessante studies in het boek, te veel om op te noemen, onder andere over Medemblikker glazenmakers en kerkglazen in de zeventiende eeuw. Herken je eigen streek weer aan zijn kleurgebruik, Voorjaar 1938: storm in aantal bussen melk in Wervershoof, Kermis in 1924: niet overal op zondag, Verrassingen in de polder en nog veel meer. Omdat ik, toen ik Nederlands studeerde, nog een "ouderwetse" opleiding kreeg met verplichte lessen in dialectkunde, volkskunde en naamkunde, ging mijn hart open, toen ik de rubriek Een mooi allegaartje las. In die rubriek staan inzendingen in dialect van inwoners van West-Friesland. Alleen daarom is West-Friesland, Oud en Nieuw de moeite van het lezen waard! Er staan veel verhalen en gedichten over het tuindersleven in. Ik citeer er een van Jan IJff uit Noord-Scharwoude. 105

De Klin - Sint Pancras | 2004 | | pagina 109