Toch zat dit onderwerp ons dwars. Vooral toen in dagblad "Het Volk" een artikel verscheen waarin o.a. werd gemeld dat de gasfabriek te Noord-Scharwoude ook be trokken was bij de gascorruptie. De directeur kwam met de krant in de hand bij ons en vroeg of wij een onderzoek wilden gaan instellen. Dat hebben we gedaan. Toen in de krant stond dat een paar firma's notarieel lieten vastleggen dat zij niet langer kortingen aan gasfabrieken zouden geven hebben wij aan deze fabrieken ge vraagd of ze in het verleden ook kortingen aan ons bedrijf verstrekten. Men berichtte ons dat dit niet het geval was. Wel heeft de directeur een paar jaar geleden deel uitgemaakt van een commissie van directeuren, die aan een gasfabriek te Nieuwer-Amstel adviezen verstrekte hoe deze bepaalde moeilijkheden in het bedrijf moest oplossen. Voor dit adviseurschap is mijnheer Smit wel rijkelijk beloond. Ook is er iemand van de firma Gautzsch bij de directeur geweest en deze heeft hem een- of tweemaal geld geboden in ruil voor zijn medewerking, maar dit heeft de directeur geweigerd. Een andere fabriek heeft een schriftelijke verklaring afgegeven, dat hij hiervan nooit een vergoeding heeft gekregen. Bij deze fabriek bestelde de directeur privé een nieuw gastoestel en dat kostte 75,—. Dat leverde men hem en de directeur heeft die nota keurig betaald. Later gaven ze hem die 75,— terug, maar zoiets kun je moeilijk steekpenningen noemen. Met andere woorden: Als bestuur blijven we geloven in onze directeur." Van Kampen vroeg vervolgens: "Vroeger werd bij een fikse uitbreiding van de fa briek aan de directeur 5% van de uitbreidingskosten betaald. Hoe zit het daarmee?" De directeur antwoordde hem dat die regeling weliswaar nooit was ingetrokken maar dat hij, nadat zijn salaris flink was opgetrokken, daarvan niet meer gebruik had gemaakt. Van Kampen herinnerde zich dat hij, toen de fabriek werd uitgebreid met de kaïnerovens de heer A. Slot had gevraagd of de directeur van deze 3000,— kostende uitbreiding ook nog 5 kreeg en dat de voorzitter toen als antwoord gaf: "Och, dat gebeurt niet alle dagen. Het verslag van deze vergadering werd toegestuurd aan de betrokken gemeente besturen. 92

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 94