(Ik vermoed dat de oplossing van kleine meerderheid en grote minderheid ongeveer als volgt luidt: Van Spengler stemde voor 2 gemeenten en stemde daarnaast nog als voorzitter en wanneer de stemmen staakten, telde die van de voorzitter dubbel Een en ander bracht in de vergadering de nodige commotie en verwarring teweeg. Tenslotte vroeg iemand: "Mijnheer de voorzitter, U zei zojuist dat U vindt dat de we de belangen van de fabriek voor ogen moeten houden. Er zijn evenwel drie bestuursleden die tegen deze verlaging zijn. Wilt U als voorzitter ons eens vertellen waarom deze bestuursleden tegen zijn". Van Spengler antwoordde dat hij zich niet geroepen gevoelde om dit te doen. Dat moesten deze mensen zelf maar doen. Met 6 stemmen voor en 8 stemmen tegen werd besloten om geen gasprijsverlaging toe te passen. Vlak voordat hij deze vergadering sloot deelde Van Spengler mee dat hij bedankte als voorzitter van het bestuur en de commissie. In 1927 zorgde burgemeester Van Spengler voor enige opwinding in het bestuur en de commissie. Het begon vrij onschuldig. In een commissievergadering vertelde burgemeester Van Spengler dat men in zijn gemeente de bovengrondse elektriciteitsleidingen wilde vervangen door ondergrondse kabels. Geen mens die hier bezwaar tegen had. Maar toen de rekening in december van dat jaar werd gepresenteerd, schrok men. Het graafwerk was uitbesteed aan de Transportarbeiders. (Dezen werkten bij de veiling in Broek, waar ze de op de veiling verkochte kool in spoorwagons laadden. De mannen hadden wel eens wat tijd over en namen dan graag een karweitje aan). De transporters hadden het werk aangenomen voor 21xl2 cent per meter. Ook dit was wel akkoord. Waarom de man het gedaan had, wist niemand van het bestuur, maar op een gegeven moment gaf burgemeester Van Spengler opdracht om ook 's nachts door te werken. Aanvankelijk was dit aan de aandacht van het bestuur ontsnapt, maar toen de rekening werd gepresenteerd, ontdekte men het. De aannemer berekende voor het meerwerk aanzienlijk hogere meerkosten. Door het eigenmachtig optreden van de burgemeester van Noord-Scharwoude werd de gezamenlijke fabriek opgescheept met deze hoge nota. Tijden de laatste bestuursvergadering lag deze nota op tafel en wilde men Van Spengler om tekst en uitleg vragen. Maar deze schitterde toen door afwezigheid. In de commissievergadering van december was hij ook niet aanwezig, maar liet hij zich vertegenwoordiger door zijn plaatsvervanger. Toen deze werd gevraagd om 89

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 91