de winst te verdelen over de deelnemende gemeenten, dit als het ware aan de burger werd teruggegeven. In 1925 lag er een bestuursvoorstel op de commissietafel om de gasprijs te verlagen tot 5 cent per m\ Een aanzienlijke verlaging en deze zou de fabriek beslist geld kosten, maar de voorstellers wilden concurreren met de andere op de markt zijnde brandstoffen. Van Spengler was toen burgemeester van twee gemeenten, nl. van Noord- en Zuid- Scharwoude en speelde bij dit voorstel een vreemde rol. Tijdens de commissievergadering zei de burgemeester van Broek dat hij dit een slecht voorstel vond. Hij herinnerde eraan dat de fabriek in het jaar daarvoor slechts 1000,— winst had gemaakt. Maar... deze winst had men te danken aan een éénmalige uitkering. Was deze uitkering er niet geweest, dan had de fabriek verlies geleden.. Indien de ver gadering nu zou besluiten tot deze prijsverlaging dan zou dit tot een flink verlies kunnen leiden. De voorzitter van de vergadering, burgemeester Van Spengler zei dat de slechte bedrijfsuitkomsten van het vorige jaar niet door het gas waren gekomen, maar door de slechte resultaten van de cokes-verkoop. Het voorstel werd afgewezen door de commissie. Dat dit zou gebeuren, stond van tevoren reeds vast, want de vijf aangesloten gemeentebesturen hadden zich er ook over uitgesproken en in drie van de vijf gemeenten was men tegen dit voorstel, nl. St. Pancras, Broek en Oudkarspel. De beide gemeenteraden, waarvan de heer Van Spengler voorzitter was, waren voor. Toen de commissie het voorstel afwees, zei voorzitter Van Spengler dat het voorstel direct toch weer op tafel kwam, want dan moest men de begroting behandelen. Want er was een gemeente, nl. Zuid-Scharwoude, die had bij het bestuur een verzoek ingediend om het voorstel over de gasprijsverlaging ook in ogenschouw te nemen bij de behandeling van de begroting. Dit verzoek was reeds door het bestuur behandeld hetgeen had geleid tot het volgende: Een kleine meerderheid van het bestuur was ervoor om dit bij de begroting te behandelen en de grote minderheid was hiertegen. 88

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 90