Pieter Jacob verklaarde de komst van Paul Kruger door te vertellen dat Susanne Olie een paar broers had, waarvan er twee naar Zuid-Afrika waren verhuisd. Beiden vochten mee in de oorlogen tegen de Engelsen, hadden in het boerenleger zelfs een leidende functie. Hij meent dat de gebroeders Olie ook door L. Penning in zijn boeken over de boerenoorlog worden genoemd. Aannemelijk is dat Paul Kruger op de hoogte was van de nog in Nederland wonende familie van de gebroeders Olie. Pieter Jacob vermoedt dat Kruger eveneens wist dat ouwe Jan en diens zoon Teun niet bepaald arm waren en de moeite van een bezoek zeker waard waren. Gegevens uit de Burgerlijke stand vertelden dat: Suzanna Olie werd op 8 mei 1838 geboren te Jisp als dochter van Teunis Olie en Niesje Schagen. De naam Olie werd ook wel als Oly geschreven. Op 12 dec. 1858 trouwde Suzanna met Jan Kloosterboer, weduwnaar van Guurtje Bakker. Op dezelfde dag trouwden eveneens te St. Pancras Suzanna's broer Willem Olie en Louise Hagestein. Deze Willem was weduwnaar van Maartje Kooy, waarmee hij op 18 nov. 1855 te St. Pancras was getrouwd. Bij bovenstaande huwelijken was de moeder van Suzanna en Willem Olie aanwezig. Ze woonde toen in de Haarlemmermeer, kon niet schrijven en tekende de huwelijksakte met een kruisje. Willem was broodbakker en werkte tot zijn eerste huwelijk bij broodbakker Arie Kok. Na zijn huwelijk woonde Willem op nr. 24, later vernummerd tot 25 en was zijn beroep winkelman koopman. Later vertrok hij naar Knollendam. Suzanna's broer Jan woonde omstreeks 1860 als dienstknecht bij Jan en Suzanna Klooster boer in het Noordeinde. In 1860 trouwde Jan Olie te St. Pancras met Cornelisje Reik. Jan was landbouwer van beroep. Suzanna, Willem en Jan Olie werden in Jisp geboren. Suzanna overleed op 11 oktober 1895 te St. Pancras. Op een fragment van de stamboom van de familie Kloosterboer in 1966 samengesteld door Klaas Kloosterboer (een neef van Pieter Kloosterboer x Maekal) vermeldde Klaas de volgende wetenswaardigheden: Inwonend bij J. Kloosterboer geb. 1832: Jan Bakker, de vader van zijn eerste vrouw. Weer later was bij hem inwonend Jan Bouwens, een broer van zijn moeder Trijntje Bouwens. 6

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 8