Keizer had als tegengif een voorstel ingediend dat er op uit was de macht van de burgemeesters in het gasbestuur te verkleinen. Hij vond dat de burgemeesters in het bestuur stemden en dit niet opnieuw in de gascommissie moesten doen. Natuurlijk stortte Van Spengler daarover ook zijn gal uit. Toen het voor de raadsleden goed was afgelopen had Keizer geen moeite om zijn voorstel in te trekken. En toch elektrisch. In 1912 besloot de gemeenteraad van St. Pancras niet op het aanbod van de Electriciteitscentrale in te gaan. Dat werd veel te duur. De heren dachten dat gas een goedkopere en betere oplossing bood en besloten dat te gaan betrekken bij de Langedijker fabriek. Toch was de elektriciteit niet van de baan. Dan kon je hier, dan elders vernemen dat elektrisch licht te verkiezen was boven gaslicht. De elektrische gloeilamp gaf meer licht en was gemakkelijker te bedienen: geen gezeur met kousjes die met een lucifershoutje dienden te worden aangestoken en waarbij het gevaar van ontploffinkjes niet was uitgesloten. De gascommissie was bang dat de komst van elektriciteit schadelijk zou zijn voor de gasfabriek. Omstreeks 1916 kreeg men door dat de komst van de elektriciteit niet te keren viel en koos men eieren voor zijn geld: het beheer van de elektriciteit moest door de gasfabriek geschieden. Daar wist men van buizen leggen, dan zouden ze het met kabels ook wel klaren en technisch personeel was bij de fabriek eveneens aanwezig. Indien de gasfabriek financiële schade zou lijden door een verminderd gasverbruik dan zou dit gecompenseerd kunnen worden met de winst die men met de elektrificatie hoopte te maken. Op 7 maart 1916 vertelde de directeur dat hij had berekend dat de elektrificatie sluitend zou zijn indien men verzekerd was van 800 aansluitingen. Hij was van mening dat verwezenlijking van zoveel aansluitingen voorlopig nog tot de onmo gelijkheden behoorde, want daarvoor was veel koper nodig en door de oorlogs omstandigheden was dit metaal niet voldoende verkrijgbaar. Met het P.E.B.. waren besprekingen geopend en was men overeengekomen dat de elektrificatie van Langedijk en St. Pancras een gezamenlijk project zou worden. 86

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 88