Brandstofhandelaar P. Smit uit Langedijk werd van 1 januari tot 1 april 1916 uitge sloten. In die periode kon hij geen cokes bij de fabriek betrekken, want hij had cokes buiten de gemeente verkocht. Zodra de oorlog was afgelopen, werd de belangstelling voor cokes minder. In 1921 vertelde de directeur dat er bij de fabriek zo'n berg cokes lag, dat er geen doorkomen aan was. De gascommissie had indertijd een prijs vastgesteld voor de cokes. Maar de handelaren in de gemeente hadden 's zomers geen belangstelling voor cokes. Ze vonden dat het teveel ruimte in beslag nam en haalden het liever bij de fabriek op het tijdstip wanneer ze het nodig hadden. Dus verkocht hij het 's zomers voor de marktprijs (die iets lager was dan de door het bestuur vastgestelde prijs) aan wie het maar wilde hebben. Veel ging dan naar handelaren buiten de gemeente. Gedurende de winter kon hij het kwijt aan de hier wonende brandstofboeren. Zij betaalden dan de door de commissie vastgestelde prijs. Deze lag enkele centen hoger dan de marktprijs maar de mensen namen dit voor lief want dan behoefden ze 's zomers geen berg cokes op te slaan. Gietcokes werd helemaal niet afgenomen. Dat werd ook verkocht voor de 'dure' bestuursprijs. De directeur vond dat maar dom van de mensheid. Gietcokes was veel harder dan gewone cokes. Een zak gietcokes woog 55 kg en I zak gewone cokes 40 kg. Men had dus veel langer iets aan gietcokes en het gaf meer warmte af. Vermoedelijk om de cokes aantrekkelijk te maken besloot het bestuur tot de volgende regeling: Het publiek kan bij de gasfabriek cokes halen voor 0,60 per hl. (een flinke zak vol). De in de gemeente wonende handelaren krijgen op deze prijs 10 cent reductie. Aanvankelijk mocht iedere handelaar zelf zijn verkoopprijs betalen. Toen dezen dat deden en de prijzen voor cokes nogal uiteen liepen, in Noord-Scharwoude vroeg de brandstofboer 0,75, in Broek 0,90, dachten sommige bestuursleden- in de mening verkerend dat elke zak cokes voor 0,75 moest worden verkocht - dat sommige kooplui ten onrechte probeerden om er een slaatje uit te slaan. Het Pancrasser trio Groen-Kooy-Vos legde een kwartje op elke hl. 77

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 79