gehad met resultaat. Als de naphtaline uit de buizen is moet het goed zijn, want het gas dat nu de fabriek verlaat, is naphtaline vrij. Het bovenstaande belette het raadslid Kloosterboer niet om in dezelfde vergadering met een interpellatie te komen. Hij zei dat de klachten over de gasdruk bleven en in aantal toenamen. Er werd wel beloofd dat er verbetering zou komen, maar dit was al zo vaak gezegd, het publiek geloofde er niet meer in en zei als het ware: "Geen woorden maar daden!" "Bij de fabriek zeiden ze: Er komen nieuwe ovens en dan wordt het beslist beter. Wel de nieuwe ovens, kamerovens noemt men die dingen, zijn er maar de toestand is nog even beroerd. Doorgaans gaat het gas omstreeks 12 uur helemaal uit en dan zijn de aardappels bij lange na niet gaar. Naar zijn mening zou het beter zijn wanneer de Langedijker fabriek aan St. Pancras maar een kameroventje ging geven, dan zouden we ons zelf kunnen redden. Hij vervolgde met: "Nu is het een zuinige beweging. Of het 'm zit in de directeur, weet ik niet, doch ik denk dat het beter is dat die maar eens 3 of 4 weken met verlof gaat om in die tijd iemand te nemen met meer verstand. Om 4 uur vliegt het gas bij de pot op, doch om twaalf uur is het er niet. Raadslid Schuit viel Kloosterboer bij met de woorden: "Je hebt gelijk. Ze snorren mij niet meer. Wethouder Duif moest de heren wel enigszins gelijk geven, maar dat het zo erg was dat men de gehele zaak nu maar meteen moest opdoeken, neen, daarin kon hij niet meegaan. De voorzitter zei: Zowel in de vergaderingen van het bestuur als die van de gas- commissie is en wordt geregeld gesproken over de minder goede kwaliteit van het gas. Bij mij thuis was de druk gedurende de laatste vier dagen resp. 25 - 12 - 48 en 15. De verlaagde gasdruk wordt toegeschreven aan het feit dat er op meerdere plaatsen in het buizenstelsel en in de leidingen verstoppingen ontstaan door opeenhopingen van naftaline. Zodra de opeenhopingen zijn verwijderd, zijn ook de klachten over te lage druk voorbij. Dit is in de laatste vergadering van de gascommissie uitvoerig besproken en men hoopt dat ook hier op korte termijn de zaak flink gaat verbeteren. 72

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 74