abnormale oorlogstoestanden, de burgemeester vergist zich. De stijging is reeds veel eerder begonnen, in de tijd toen de toestand nog als vanouds was. En dat het publiek straks een stap terug zal doen en weer op petroleumstellen gaat koken, dat gelooft toch geen weldenkend mens". Toen de oren van de heren op deze wijze werden gewassen, ontstaken de mannen in woede: "Wat verbeeldde de directeur zich wel. In de vorige vergadering hadden ze lang en breed met elkaar gesproken over het voor en tegen van een fabrieksuit- breiding en hadden deze afgestemd. Ze konden niet begrijpen dat de directeur zijn tijd niet beter ging gebruiken en zich ophield met dit gezeur. Ze hadden hem niet gevraagd om dit opnieuw ter tafel te brengen. En dat de directeur zich verstoutte zich te mengen in de zaken van een gemeentebestuur was helemaal onvergeeflijk". Driejaar later kwam de door de directeur gewenste uitbreiding tot stand. Eerst klant - daarna eigenaar! Hoewel ze slecht te spreken waren over de kwaliteit van het gas waren B. en W. van St. Paneras toch van mening dat hun positie bij de gasfabriek moest worden gewijzigd. De fabriek was weliswaar door de vier Langedijker gemeenten gesticht, maar in St. Paneras woonden tenminste evenveel afnemers als in iedere Langedijker gemeente. In 1912, het laatste jaar dat alleen de Langedijker gemeenten klant waren van de fabriek, werd er ca. 480.000 m3 afgenomen, in 1913 toen St. Paneras ook meedeed, was dit ca. 600.000 m3! Daarom gaf het gemeentebestuur van St. Paneras te kennen dat het mee wilde doen aan de Gemeenschappelijke Regeling. Dit betekende dat Paneras in 1917 aandeelhouder van de fabriek werd, een zeker kapitaal moest storten en voortaan ook meedeelde in de door de gasfabriek ge maakte winst. Het betekende tevens dat burgemeester Jb. Kroonenburg lid werd van het gas- bestuur en van de grotere gascommissie en dat de wethouders Jan van Kampen en Maarten Duif eveneens lid werden van deze laatste club. In 1918 deelde St. Paneras voor het eerst in de winst mee. Iedere gemeente kreeg toen 900,—. 69

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 71