maar het bestuur kon aan St. Pancras berichten dat de gasleverantie verbeterd zou worden. Tijdens een volgende vergadering zei de directeur dat hij de gasdruk in de richting St. Pancras had opgevoerd. Nu moesten de klachten van de Pancrassers over onvoldoende druk en slechte kwaliteit van het gas achter de rug zijn. Vernieuwing van het buizenstelsel was voorlopig niet meer aan de orde. Maar de klachten uit St. Pancras over slecht gas bleven aanhouden. De oorlog 1914 - 1918 deed er ook geen goed aan. Buitenlandse steenkool was niet of erg moeilijk te begaan. Uit de in Zuid- Limburg gewonnen steenkool kon wel gas worden gemaakt, maar dit was van een minder goede kwaliteit dan het gas dat met buitenlandse steenkool werd gefabriceerd. Natuurlijk werd bij de verbruikers aangedrongen om in verband met de schaarste aan steenkool zuinig met gas te zijn. Op 4 maart 1917 vroeg de burgemeester van Noord-Scharwoude zich af hoe het kon dat het gas van de Langedijker fabriek zo slecht en zo duur was. Hij wist van mensen die gehoor hadden gegeven aan de oproep zuinig te zijn met gas. Die mensen bezuinigden dat het een lieve lust was en dachten niet anders dan dat hun gasnota wel flink omlaag zou gaan en wat zagen ze aan het eind van de maand. Wel, ze gingen omlaag, want ze sloegen steil achterover als ze het aantal verbruikte kubieke meters gas op de nota lazen. Dat was veel hoger dan het aantal dat ze verbruikten toen ze nog niet bezuinigden!!! Uit Zuid-Scharwoude en Oudkarspel kwamen dezelfde klachten. Er was een gasfitter, die tegen Hoekstra had gezegd dat de directeur door een kraan te openen het gas met lucht vermengde. Er werd ijverig gevist naar de naam van de loslippige gasfitter, deze kwam echter niet boven water. De directeur vertelde: Het is uitgekomen dat de vorige meteropnemer niet op de meter keek maar het verbruik schatte. Nu is er een andere opnemer gekomen en deze neemt de meterstand precies op. Daardoor is het mogelijk dat iemand de vorige maand 15 m3 moest betalen en nu 60 m3. Verder is het zo dat de Hollandse steenkool minder gas oplevert dan die uit het buitenland. Grotere fabrieken dan de onze waren in staat om een flinke voorraad buitenlandse steenkool aan te leggen. Door buitenlandse en binnenlandse steenkool 66

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 68