van deze fabriek en dient U niet de belangen van uw gemeente te verdedigen maar die van de gasfabriek". Op 5 juni 1912 vertelde de directeur dat hij de gasaanvraag van St. Pancras had bekeken en dat hij inmiddels een concept - contract had gemaakt dat voor 30 jaar moest gelden. Dat moesten de heren maar eens bestuderen. In het kort was het: Wanneer St. Pancras garandeerde jaarlijks tenminste 36 000 m3 af te nemen en 1 cent meer voor elke kubieke meter gas betaalde dan de Langedijk deed, dan was het naar zijn mening heel goed mogelijk om St. Pancras ook van gas te voorzien en zou de fabriek er wel bij varen. De gasfabriek moest de buizen leggen naar en in St. Pancras. Het gas zou ook voor de straatverlichting worden gebruikt. De directeur had vernomen dat inmiddels 183 gezinnen te kennen hadden gegeven dat ze op het gasnet wilden worden aangesloten en daarnaast vroegen in St. Pancras de Openbare school, de N.H. kerk en het gemeentehuis om een aansluiting. Hij raamde dat het buizennet en de aansluitingen 20.000,— zouden kosten, elke gemeente zou dus 5000,— moeten lenen. De 186 aansluitingen zouden zorgen voor een jaarlijkse winst van zeker 2000,- -. Uit die winst moest het loon van een man worden betaald, maar na aftrek van het loon en nog wat andere kosten zou er van de winst toch beslist 1400,— overblijven. Een paar maanden later had de directeur een goed en een slecht bericht voor de heren van de gascommissie. Het goede bericht was dat het met de aansluiting van St. Pancras wel in orde zou komen. Men was druk bezig met het leggen van de buizen. Met ingang van 1 januari 1913 zou de gasleverantie aan de Pancrassers een aanvang kunnen nemen. Het slechte bericht was dat er de laatste tijd nogal wat onaangenaamheden op de fabriek hadden plaats gevonden en dit had ertoe geleid dat de directeur de helft van het personeel had moeten ontslaan. En dit kwam omdat het raadslid Vlug tijdens een openbare raadsvergadering van Noord-Scharwoude minder aardige dingen over de directeur en de gasfabriek had gezegd. 64

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 66