Nogmaals, het ging de fabriek voor de wind. Er kwamen steeds meer aansluitingen en er werd steeds meer gas verkocht. In 1911 werd er 400 000 m' afgeleverd en in 1912 was dit 480.000 m\ De topcapaciteit van de fabriek was 500 000 m\ In verband hiermee en daarbij gevoegd met de geruchten over deelname door St. Pancras, keken de raadsleden van Oudkarspel niet vreemd op toen in een vergadering de burgemeester vertelde dat de gasfabriek moest uitbreiden. Dit ging geld kosten. De directeur had becijferd dat voor de gewenste uitbreiding ƒ30.000,-- nodig was. Dit betekende dat iedere gemeente hierin voor 7500,— deel zou moeten nemen. Het gasbestuur wilde een zgn. annuïteitlening sluiten tegen maximaal 6 per jaar. Maar hiermee kon hun burgemeester niet instemmen. Hem leek het beter om dit kapitaal te lenen tegen 4% met 30 jaarlijkse aflossingen en zijn collega uit Noord- Scharwoude was het roerend met hem eens. Deze had zelfs becijferd dat het laatste uiteindelijk 800,— goedkoper was. Wel, en hoe kon het ook anders in een goede raad, de heren zeiden: burgemeester, je hebt groot gelijk, zeg maar tegen de rest dat het die goedkopere lening moet worden. In de daarop volgende vergadering van de gascommissie werden over en weer verwijten gedaan. De voorzitter, burgemeester Slot uit Broek rapporteerde: Broek staat achter het besluit van een annuïteitlening, Zuid-Scharwoude doet dit eveneens, in Noord-Scharwoude heeft men dit nog niet besloten maar gaat het een dezer dagen wel doen, maar Oudkarspel nam een negatief besluit en wil een andere lening. Ik vind het uitermate jammer dat er één van de vier Langedijker gemeenten dwars gaat liggen. Wanneer dit zo doorgaat, kan dat in de toekomst zeer schadelijk werken. Eén van de raadsleden uit Oudkarspel was het met burgemeester Slot eens. Hij beklaagde zich over zijn eigen burgemeester. Deze maakte hem in een raadsvergadering wel eens bespottelijk en had een geheim geschonden door in een openbare vergadering van de gemeenteraad een kredietaanbod openbaar te maken. De burgemeester van Oudkarspel verdedigde zich met te vertellen dat hij het geld niet over de balk wilde gooien. De gasfabriek kon veel voordeliger geld lenen, dit was in het voordeel van zijn gemeente en in zijn gemeenteraad verdedigde hij de belangen van zijn gemeente. Voorzitter Slot antwoordde op dit laatste: "Wanneer U in de gemeenteraad over zaken van de gasfabriek spreekt, spreekt u als vertegenwoordiger 63

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 65