Dit alles vond plaats in de tijd dat Koningin Wilhelmina in blijde verwachting was en de bevolking van Nederland zich afvroeg: Zullen er binnenkort 51 of 101 saluut schoten klinken? Eén van de eerste werkzaamheden van het bestuur was het zoeken van een directeur, die het ontstaan van de gasfabriek zou kunnen begeleiden. Dus plaatsten de heren een advertentie, waarin ze sollicitanten opriepen voor de openstaande vacature van directeur van de Langedijker gasfabriek. De man moest doorkneed zijn in de geheimen van de gasfabricage, in staat zijn om allerlei technische vragen en mankementen op te lossen, hij zou het personeel moeten begeleiden en de volledige boekhouding van de fabriek voor zijn rekening moeten nemen. Dit alles tegen een salaris van 1000,— per jaar. Niettegenstaande dit vrij lage aanvangssalaris meldde zich een flink aantal solli citanten. De heren burgemeesters maakten kennis met een zestal sollicitanten en kwamen tot de conclusie dat zij aan de heer W.J. Smit, op dat moment nog adjunct directeur van de gasfabriek te Almelo, de voorkeur gaven. Deze werd benoemd en begon al gauw daarna zijn werk in Noord-Scharwoude. Reeds in mei 1909 - het zou toen nog meer dan een half jaar duren voordat het eerste gas door de buizen stroomde - stelde het bestuur de prijs van het lichtgas vast. Dat zou t.z.t. 9 cent per m3 gaan kosten. Daarnaast moest er een vergoeding voor de in huis geplaatste gasmeter worden gegeven. Ook was het mogelijk om gasleverantie te verkrijgen via een muntmeter. Degene die dit wilde moest voor iedere kubieke meter gas 10_ cent door de gleuf van het apparaat laten vallen. Een muntmeter had het nadeel dat zodra de vooruitbetaalde kuub(s) waren verbruikt, de gasvlam doofde en wanneer moeder dan geen gepast geld in huis had, zat ze met half gebakken peren. De prijs van kolengas was dus aanmerkelijk lager dan van acetyleengas. Op 24 augustus 1909 legde wethouder Geus uit Noord-Scharwoude de eerste steen van de gasfabriek. Vier maanden later, om precies te zijn op 22 december van hetzelfde jaar werd de fabriek officieel geopend. Hadden zich in mei 1909 762 gezinnen gemeld als klant van de gasfabriek, bij de opening van de fabriek was dit aantal gestegen tot 1008. Na de opening van de fabriek kon de gasleverantie beginnen, althans voorzover de gasbuizen reikten. De aansluiting van de klanten verliep zo voorspoedig dat men in 60

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 62