"opgevangen" vóór zij een woning krijgen. De hartelijke ontvangst in het kamp, met koffie, thee en melk was na de vermoeiende reis als balsem op een wonde. En nog beter werd het toen in de "cinema-hall" twee kennissen uit de menigte opdoken: J. Rooij uit St. Pancras en Sariemijn uit Alkmaar. Twee kamertjes. In Blok B, waar alle Nederlanders worden ondergebracht, kreeg ook ons gezin een plaatsje: twee kale kamertjes, die een maand, misschien nog langer ons verblijf zouden vormen. Even werd het me te machtig, toen ik die ongezellige hokken voor me zag, maar met wat prulletjes en ansichtkaarten wist moeder al spoedig een eigen sfeer aan de vertrekken te geven. En toen de volgende dag een petroleumkachel de koude uit de woonkamer joeg, was het ergste leed geleden. Het eten uit de gemeenschappelijke pot bestond uit soep, aardappelen, worteltjes, een groot stuk vlees en pudding met saus. 's Avonds was er vlees en brood of pap zoveel men maar wilde. Om half acht 's morgens moest het ontbijt worden gehaald. Rijkelijk vroeg, want met die felle kou zouden we nog best wat langer in bed willen blijven. De wasbakken zijn hier best. Het enige nadeel is eigenlijk de toiletgelegenheid. De WC's zijn smerig - wat de emigranten overigens zelf op hun geweten hebben - en het washok ligt een goede vijf minuten van de barak. Ook dat schijnt echter te wennen. Een dorpsgezicht. Teun en Aaf Kloosterboer overleden en lieten een leegstaande boerderij achter. Dus drong zich de vraag op wat er met deze karakteristieke stolpboerderij zou gaan gebeuren. Het zou jammer zijn wanneer deze uit het dorpsbeeld zou gaan verdwijnen. De familie wist het niet en vertelde: Het gebouw is eigendom van de gemeente en wat men ermee gaat doen, is ons niet bekend. Kees Bakker, die van veel percelen in St. Pancras de kadastrale geschiedenis kent verstrekte ons het onderstaande overzicht van Bovenweg 59- 61. Aan de hand daarvan kan men de geschiedenis van dit pand aflezen: De wed. Pieter Steeman bouwland verkoop 1848 Pieter Gootjes bouwland scheiding 1859 Jantje Ploeger echtgenote van Cornelis Duif bouwland verkoop 1868 3

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 5