De dominee had gelijk. Mensen waarschuwen voor het nationaal socialisme zag hij terecht als zijn taak. De manier, waarop hij dit deed, was minder goed gekozen. Binnen de kortst mogelijke tijd werd hij in zijn kraag gegrepen en weggevoerd naar een gevangenkamp. Na de oorlog keerde hij terug, erg ziek en geheel verzwakt, en niet lang daarna overleed hij. Gedurende een groot deel van de oorlog stond het huis dus leeg. Af en toen woonde er een hulpprediker in. Zo'n mijnheer werkte hier een tijdlang, kon dan ergens anders een vaste betrekking krijgen of verdween om een andere reden. Eén van deze tijdelijke krachten bracht een onderduiker mee, een jood, die hij aan de Twuyverweg onderdak verschafte. Toen de hulpprediker verdween, bleef de onderduiker. Meer zelfs. De oorlog duurde al een hele tijd en de onderduiker had een vrouw en een kind in Amsterdam wonen. Dezen wist hij naar de Herdershoeve van St. Pancras te smokkelen. Zwart van magerte kwamen de vrouw en het kind daar aan. Ze vertrouwden erop dat er aan de Twuyverweg mensen met een hart woonden en hun vertrouwen werd niet beschaamd. Na de oorlog hebben deze onderduikers nog hun dank betuigd aan hun helpers. Een bewoner van de Herdershoeve had een goede vriend, zijn buurman en tevens hoofd van de Openbare school. Deze laatste was lid van de N.H. kerk, was er zelfs voorlezer en voorzanger. Toen er mensen op het dorp waren, die een christelijke school stichtten, vond de dominee dit niet prettig. Enerzijds kon hij zich voorstellen dat bepaalde mensen graag zo'n school wilden, anderzijds zag hij de noodzaak er niet van in. Nu was hij zowel de herder van de meester van de openbare- als van die van de bijzondere school. De dominee kon het niet over zijn hart verkrijgen om voor één van beide scholen partij te kiezen. De meester van de laatste school kwam in de Hoeve op bezoek en vertelde de herder dat hij fout zat. De dominee moest voluit partij kiezen voor zijn school. De bewoner van de Herdershoeve schudde daarop zijn hoofd. De meester van de bijzondere school ging nadien met een grote boog om de Herders-hoeve heen. Leuk om te vertellen is dat een in deze pastorie wonende dominee omstreeks 1870 - 1880 reeds in het bezit was van een der eerste fototoestellen en zelf foto's maakte. Niet alleen maakte hij plaatjes van zichzelf, nee, hij fotografeerde ook vanuit de deur of een raam van de Herdershoeve. Zelfs ging hij af en toe de straat op en maakte 48

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 50