Als de muren van de herdershoeve eens konden vertellen Want in en rond dit huis moet zich heel wat hebben afgespeeld. Enkele fluisteringen wist ik op te vangen. Muren spreken niet al te duidelijk en ook staan de in 1865 gemetselde muren van de Herdershoeve niet meer overeind. Ik kreeg de verhalen van mensen, die dit huis langer hebben meegemaakt en beter hebben gekend dan ik. Dus mijn wetenschap kwam uit de tweede hand. Ook was hetgeen ik hoorde me wel eens niet helemaal duidelijk en moest ik er wel eens iets bij fantaseren. De vertelsels waren ongeveer als volgt: Eens was men een tijdlang zonder herder geweest en was de hoeve zonder bewoner(s). De leiding van de kerk had contact gekregen met een eventuele nieuwe bewoner en deze mijnheer kwam eens poolshoogte nemen om enig inzicht te verkrijgen over kerk, pastorie en het dorp St. Pancras. Al rondkijkend kreeg de kandidaat een ingeving: wanneer hij eens een paar ansichtkaarten van dit dorp zou kunnen kopen, dan konden de mensen bij hem thuis ook enigszins een indruk krijgen van dit dorp, waar hij misschien kwam te wonen. Dus hij vroeg: "Kan ik hier ook ergens ansichtkaarten kopen?" Het antwoord was: "Ja, een klein stukje verder, aan de Bovenweg is een winkel en daar verkopen ze die dingen." Toen erbij werd verteld dat deze winkelier tot de Gereformeerde kerk behoorde, zei de kandidaat dat hij die kaarten niet moest. Rondkijkend in de pastorie meende deze mijnheer dat een kwastje verf hier en daar niet zou misstaan en vroeg of het dorp ook een goede schilder bezat. De hem rondleidende heren antwoordden dat ze iemand wisten, die uit de kunst was. "Dus een Hervormde", zei de kandidaat. "Nee", was het antwoord, deze mijnheer bezoekt de R.K. kerk in Oudorp". Hierop reageerde de bezoeker met: "Dan behoeft het van mij niet". Enkele kerkenraadsleden kwamen tot de conclusie dat iemand, die zo kerkistisch reageerde, niet in St. Pancras op zijn plaats was. Anderen waren van mening dat de man geweldig goed kon preken en men hem wel moest nemen. Zo ontstond er een meningsverschil in en rond de Herdershoeve. De Duitsers vielen ons land binnen. De dominee uit de Herdershoeve vertelde in huis, op de preekstoel en op straat aan ieder, die maar naar hem luisteren wilde, hoe verkeerd Hitier en zijn trawanten bezig waren. 47

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 49