Jan Pluis, oud zesenvijftig jaren, van beroep veldwachter van en wonende in de gemeente Sint Pancras, die verklaarde dat hij donderdag den elfden Mei laatstleden zich bevond ten huyze van den hoofdonderwijzer dezer gemeente en toen bemerkte dat er aan den weg langs de pastory der Hervormde gemeente alhier eenige jongens zich bevonden en dewijl er in den laatste tijd meer dan eenmaal op die hoogte, voornamelijk bij den in aanbouw zijnde pastory baldadigheden waren gepleegd, begaf hij zich daarheen en zag toen hij bij de pastory was aangekomen, dat aan de overzijde van de weg vlak tegenover de poort van de pastory een boom, van de kruin af tot aan den grond toe geheel van zijn bast was ontdaan. Op zijn vraag wie de daders van dat kwaad waren verklaarde hij verder dat hem werd gezegd dat Klaas Ploeger en Willem Keizer het hadden gedaan. De bal rolde verder. Twee dagen later stond de zestienjarige Hendrik Sluis voor de burgemeester en deze vertelde o.m.: Dat hij zich op donderdag den elfden Mei met andere jongens baldadigheden bedreven aan de steenen, die bij het hek van de pastorie lagen, doch dat zij door een der werklieden werden verboden, waarop Willem Keizer en Klaas Ploeger aan een boom, waarvan reeds een gedeelte der schors was afgesneden, begonnen te ontschorsen. Klaas Ploeger met een groot scheermes. Op 20 augustus 1867 schreven de Pancrasser kerkvoogden en notabelen een brief aan de Landelijke Synode, waarin ze meldden zich verplicht te voelen om iedereen nogmaals te bedanken voor de gegeven subsidies. Op dat moment was de bouw voltooid en eveneens, zij het met enige vertraging, betaald. Het was voor de briefschrijvers een bijzonder genoegen dat er in hun behoefte op zulk een uitnemende wijze was voorzien en daarvoor wilden ze bij deze nogmaals hun hartelijke dank betuigen. Ds. Van Rijsoort heeft de nieuwe pastorie niet lang bewoond. Op 20 oktober 1867 vertelde hij tijdens een kerkdienst aan de gemeente dat hij een beroep van de kerk van Rhijnsburg had ontvangen en de zondag daarop deelde hij mee besloten te hebben dit beroep aan te nemen. Op 1 maart 1868 nam hij afscheid van St. Pancras. Ruim een halfjaar later was ds. Van Rijsoort terug in St. Pancras. 45

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 47