Uit de rekening blijkt dat de kerk 780,10 - 524,28 255,82 had over gehouden. Uit deze cijfers viel te lezen dat de kerk niet in staat geacht kon worden om een bouwsom van 7100,— te fourneren, maar dat deze wel de jaarlijkse afbetalingen van ƒ100,- op een schuld van 2000,- zou kunnen volbrengen. Zodra de kerkenraad de verklaring van onvermogen had ontvangen, stuurde deze weer een brief naar het Provinciaal College. Hierin stond ongeveer het volgende te lezen: We hebben nu een verklaring van onvermogen. U vertelde indertijd dat we deze aan het eind van het jaar tegelijk met een subsidieverzoek naar de Landelijke Synode en Z.M. de Koning moesten sturen, maar kan dat nu niet gebeuren? Wanneer we zo lang wachten komen we misschien opnieuw nadat de pot is verdeeld. Indien we de toezegging krijgen van eventuele subsidies, kunnen we verder gaan met onze plannen en een aanbesteding voorbereiden. Dit gelukte: In augustus 1864 berichtte de Synode besloten te hebben voor de bouw van een nieuwe pastorie 1700,— subsidie te willen geven. Wanneer de kerk van St. Pancras nu eenzelfde subsidie vroeg aan het Provinciaal College en aan Z.M. dan waren ze 5100,— rijk en met de 2000,- waarvoor St. Pancras zelf zou zorgen, kwam men precies op het benodigde bedrag van rond 7100,- In een gemeentevergadering werd besproken hoe de kerk moest handelen met het lenen van 2000,- .Iemand deed het voorstel gemeenteleden te vragen erop in te schrijven met renteloze aandelen. Daar zag men weinig brood in. Uiteindelijk werd besloten om te trachten dit kapitaal te lenen voor 4'/2 rente. Jaarlijks moest er ten minste 100,- worden afgelost, zodat uiterlijk in 1885 de kerk in dezen weer schuldvrij zou zijn.,— In december 1864 kwam het bericht, waarin het Provinciaal College toestemming gaf tot het bouwen van een pastorie, zoals de Alkmaarse opzichter van Waterstaat, de heer Krieger, deze had getekend en tegelijk nam het Provinciaal College op zich om op korte termijn tot de aanbesteding van deze bouw over te gaan. Er diende zich nog wel een klein probleempje aan: Waar moest ds. Van Rijsoort met zijn gezin wonen tijdens de werkzaamheden Op 3 november 1864 kwam deze vraag tijdens een kerkenraadsvergadering aan de orde. Iedereen vond dat, indien 42

De Klin - Sint Pancras | 2003 | | pagina 44